Płatki drożdżowe nieaktywne to po prostu suszone drożdże, które nie fermentują. Warto je dodawać do różnych potraw, bo są bogate w witaminy, białko i błonnik.
Płatki drożdżowe nieaktywne mogą używać osoby, które mają alergię pokarmową na produkty mleczne lub są weganami. W smaku przypominają one żółty ser, więc dodane do potraw są naturalnym wzmacniaczem serowego smaku.
Płatki drożdżowe nieaktywne – zawartość odżywcza
Płatki drożdżowe nieaktywne są źródłem witamin, głównie witamin z grupy B. Zawierają również sporo białka i błonnika. Jest to w zasadzie produkt bezglutenowy ale niektórzy producenci zaznaczają, że może on zawierać śladowe ilości glutenu lub nawet dodatek pszennej mąki. Dlatego osoby cierpiące na celiakię powinny być szczególnie ostrożne w wyborze odpowiedniego produktu czyli ściśle bezglutenowego.
Płatki drożdżowe są źródłem witamin (głównie z grupy B), minerałów, białka i błonnika. 2 łyżki płatków ważą 5 gramów i stanowią dzienne zapotrzebowanie na witaminy: B1, B2, niacynę (B3) i kwas pantotenowy. Poza tym płatki zawierają sporo witaminy B6, biotyny i kwasu foliowego.
Wartość odżywcza w 100 gramach stosowanych przez nas płatków prezentuje się następująco:
wartość energetyczna: 344 kcal
białko – 51 g
węglowodany – 12,4 g
tłuszcze – 4 g w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 0,7 g
błonnik – 24,5 g
sól – 0,175 g
Jak stosować płatki drożdżowe nieaktywne?
Płatki drożdżowe nieaktywne są bogate w substancje odżywcze ale należy pamiętać, że ich podgrzewanie wiąże się z utratą większości tych substancji. Dlatego warto stosować surowe płatki jako posypkę do kaszek i zup, dodatek do zimnych koktajli czy licznych past na kanapki. Można je również wykorzystać do pesto zamiast tradycyjnego parmezanu.
Płatki są suplementem diety i powinny być stosowane z innymi produktami spożywczymi. Nie zastępują posiłków, są tylko dodatkiem.