piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaZdrowieCiągłe zmęczenie - brak witamin czy...

Ciągłe zmęczenie – brak witamin czy…

Przyczyna zmęczenia

Wiele osób czuje zmęczenie w ciągu kilku godzin po przebudzeniu. Przyczyna zmęczenia najczęściej kojarzy się z niedoborem witamin. Dlatego pierwsze co to lecimy do apteki po jakiś multiwitaminowy zestaw i rozpoczynamy witaminową kurację. Problem z witaminami polega na tym, że nie można ich magazynować w organizmie. Poza witaminą D, której komponenty potrzebne do syntezy wytwarzamy podczas słonecznych dni i magazynujemy na zimę nadmiar pozostałych witamin jest po prostu usuwany z organizmu.

Czy niedobór witamin to przyczyna zmęczenia

Za mało snu

Wystarczająca ilość snu to podstawa dobrego samopoczucia. Zwłaszcza nocny wypoczynek wpływa niesamowicie pozytywnie na nasze samopoczucie. Oczywiście mowa tu o regularnym wypoczynku. Powinnyśmy chodzić spać o tej samej porze. Wyrobić sobie rutyny. Jeśli czujemy się zmęczeni w ciągu dnia to warto zrobić sobie przerwę na drzemkę. Odsypianie całego tygodnia podczas weekendu nie jest dobrym pomysłem. Organizm przyzwyczaja się do stałego rytmu. Przedłużając godziny snu w weekend czujemy się jeszcze bardziej znużeni.

Depresja, znudzenie i brak stymulacji

Wiele osób twierdzi, że cierpią na depresję choć naprawdę narzekają na brak snu. Niski poziom serotoniny wpływa negatywnie na produkcję melatoniny. Depresja nie oznacza jedynie, że ktoś się czuje żle. To również brak inicjatywy i chroniczny brak snu.

Mózg jest zmęczony codzienną rzeczywistością i po prostu się wyłącza. To znak, że nadeszła pora na odpoczynek. Oczywiście próbujemy stymulować nasze samopoczucie za pomocą kawy, napojów energetycznych czy zjedzenia czegoś słodkiego. Jest to jednak zły sposób. Zmęczony organizm wymaga wypoczynku i odpowiedniego działania, należy więc słuchać wysyłanych przez niego sygnałów.

Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze