Czosnek -właściwości odchudzające i zdrowotne

0
1959
czosnek wpływa na odchudzanie

Czosnek wpływa na odchudzanie. Surowy czosnek wpływa pozytywnie na regulację poziomu cukru i złego cholesterolu we krwi. Czosnek nasila metabolizm tłuszczów poprzez termogenezę. Naukowe badania wskazują spożywanie czosnku jako możliwy czynnik w odchudzaniu. Allicyna to substancja czynna, która zawiera siarkę i nadaje charakterystyczny zapach czosnkowi i wpływa na odchudzanie.

Czosnek wpływa na odchudzanie

Czosnek zawiera allicynę, związek pochodzenia siarkowego, który nadaje mu charakterystyczny i ostry zapach. Allicyna razem z selenem (Se) zwiększa przemianę materii poprzez wzmożoną termogenezę. Podobne działania jak w przypadku ostrej chili. Temperatura ciała się zwiększa, ponieważ organizm szybciej trawi.

Allicyna zmniejsza apetyt poprzez utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi. Uczucie sytości to sygnały odbierane przez układ nerwowy, które stymulują wydzielanie adrenaliny. W ten sposób organizm zmniejsza zapotrzebowanie na kalorie, a w zamian zwiększa spalanie zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej. 3 gramy (około 1 ząbek) czosnku dziennie spożywanego regularnie, wpływa na poprawę wagi jak również zmniejszenie złego cholesterolu we krwi.

Właściwości zdrowotne czosnku

Czosnek posiada silne właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antypasożytnicze. Dopiero po zmiażdzeniu świeżego ząbka czosnku wydziela się allicyna. Szereg zachodzących reakcji związanych z jej rozkładem sprawiają, że czosnek ma silniejsze działanie antybiotyczne niż penicylina. Dlatego z powodzeniem można używać świeżo zmiażdżonego czosnku w leczeniu grypy czy bólu gardła i ucha.

Czosnek odnawia florę bakteryjną, zwłaszcza po odbytych kuracjach. Reguluje poziom cukru we krwi, dlatego zalecany jest w diecie dla cukrzyków. Pocenie wywołane spożyciem czosnku powoduje ochłodzenie organizmu podczas gorączki.

Czosnek rozszerza ścianki naczyń krwionośnych, zwiększając przepływ krwi do tkanek, poprawia krążenie i redukuje ciśnienie krwi. Zapobiega chorobom serca i wylewom.

Silne właściwości przeciwutleniające czosnku chronią przed chorobami nowotworowymi ale również przed zanieczyszczeniem środowiska.

czosnek niedźwiedziCzosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi jest dziko rosnącym czosnkiem, którego podłużne liście również zawierają allicynę.

Leśne polany obrośnięte czosnkiem łatwo odkryć podczas kwitnienia czosnku. Czosnkowy zapach unoszący się w powietrzu wskazuje właściwą drogę.

Liście czosnku niedźwiedziego można użyć do sałatek, pesto czy usuczyć. można je również dodać do mięsnych sosów i gulaszy.

Podobnie jak czosnek hodowany czosnek niedźwiedzi również posiada właściwości lecznicze i smakowe. Jednak po jego spożyciu charakterystyczny zapach czosnku szybko znika, co ma oczywiście swoje zalety. Czosnek niedźwiedzi jest pod częściową ochroną ale można go hodować w ogródku.

SparaSpara

SparaSpara

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj