środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaOdchudzanieZatrzymanie wagi podczas odchudzania - przyczyny i jak temu zaradzić

Zatrzymanie wagi podczas odchudzania – przyczyny i jak temu zaradzić

Dieta ketogeniczna to dieta bez wyrzeczeń, skuteczna i tak zaprojektowana, aby pomóc schudnąć, zwiększając efektywność spalania tkanki tłuszczowej. Ale nawet podczas praktykowania diety ketogenicznej może zaistnieć efekt plateau. Co robić, by uzyskać efekt trwałego odchudzania?

Jednym z najczęstszych problemów podczas odchudzanie jest zatrzymanie spadku wagi. Większość osób ogarnia panika, ponieważ przyzwyczaili się, że waga regularnie spada, a tu nagle stop! Nie mogą pojąć, że nastąpił efekt plateau i wydaje im się, że przestrzegając diety powinni chudnąć w nieskończoność. Efekt plateau może mieć wiele przyczyn. Dieta ketogeniczna w naturalny sposób reguluje wagę. Osoby, które pragną schudnąć i mają taką potrzebę, chudną. Osoby, które chcą przytyć również za pomocą diety ketogenicznej też przytyją.

Odchudzanie jak i przyrost wagi jest proporcjonalny do potrzeb organizmu. Należy więc zadać sobie pytanie, czy obecnie uzyskana waga jest już tą prawidłową. Nie ma odchudzania w nieskończoność. Łatwiej utrzymać prawidłową wagę i dobrze się czuć, niż odchudzić się ekstremalnie i doprowadzić do zaburzeń metabolizmu.

Efekt plateau – co to jest?

Efekt plateau związany jest ze zmianą diety. Jest to normalna reakcja organizmu na zmianę odżywiania. W przypadku diety ketogenicznej jest to ogromna zmiana, ponieważ organizm przyzwyczaja się do spalania ketonów jako głównego źródła energii. Zmianie ulegają źródło kalorii, tempo przemiany materii i gospodarka hormonalna. Organizm musi się przestawić na nowy tryb pracy i wyregulować metabolizm.

Dlaczego nie tracisz na wadze?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Faktem jest natomiast, że zatrzymanie wagi podczas diety ketogenicznej może mieć wiele przyczyn nie związanych z samą dietą ketogeniczną ale mających na nią wpływ zresztą jak i na inne diety.

Po pierwsze uzyskana dotychczas waga jest wynikiem specyficznego planu diety. Utrata  np.kolejnych 10 kilogramów nadwagi wymaga zmniejszenia ilości kalorii, ponieważ aktualna waga jest inna niż waga przed odchudzaniem. Zapotrzebowanie organizmu na makroelementy uległo zmianie, w porównaniu z tym na początku diety. Warto więc co jakiś czas zmniejszyć ilość jedzenia i ocenić jak to wpływa na dalsze odchudzanie.

Wpływ stylu życia na odchudzanie

Jaki tryb życia prowadzimy ma niewątpliwie wpływ na odchudzanie i efekt plateau. Dieta ketogeniczna efektownie reguluje gospodarkę hormonalną, jeśli dbamy o wypoczynek i  relaks. Największym wrogiem odchudzania jest stres.

Stres jest niezwykle silnym faktorem, który powoduje, że organizm czuje się zagrożony i za wszelką cenę chce utrzymać wagę. Stres powoduje zaburzenia hormonalne. Podczas stresu nasila się produkcja kortyzolu. Kortyzol zwiększa stężenie glukozy we krwi, a tym samym insuliny. Insulina hamuje spalanie tkanki tłuszczowej, które jest kluczowe w odchudzaniu.

Stres nie zawsze można kontrolować ale trzeba mu skutecznie przeciwdziałać. To właściwie kwestia znalezienia skutecznego sposobu na relaks i poprawę nastroju. Joga, medytacja czy spacer to świetne sposoby na zrelaksowanie.

Kolejnym powodem zatrzymania utraty wagi może być zbyt mała ilość snu. Mało snu na dobę hamuje produkcję testosteronu i innych hormonów anabolicznych, które zwiększają spalanie tłuszczu i wzrost tkanki mięśniowej. Nie mniej niż osiem godzin snu wpływa niezwykle kojąco na organizm. Spokojny sen w chłodnym, cichym i zaciemnionym pokoju to gwarancja na lepsze samopoczucie.

efekt plateau odchudzanie zdrowie trening dieta ketogeniczna

Przetrenowanie

Przetrenowanie również prowadzi do zestresowania organizmu, a tym samym efektu plateau. Należy trenować z głową i tak, aby organizm po każdym treningu miał czas na regenerację. W innym przypadku może dość do długotrwałych kontuzji i pożegnanie się z treningiem na bardzo długo. Nic nie wolno robić na siłę. Najlepiej słuchać swojego organizmu. Wtedy efekty treningu będą o wiele lepsze.

 Za mało treningu

Podstawą każdego treningu jest odpowiednia dieta. Ale również stosowny trening zwiększa szybkość odchudzania. Postępujący efekt plateau może zatem być spowodowany brakiem treningu. Dlatego aby zwiększyć efekty odchudzania trening może wiele zdziałać i skrócić efekt plateau.

Godzina w siłowni czy godzina biegania są sposobem na spalenie dodatkowych kalorii. Ważne jest aby podczas trenowania stopniowo zwiększać swoją wydolność, podobnie jak cały czas regulować spożycie kalori.

Wieczne odchudzanie

Dieta ketogeniczna nie jest tylko dietą odchudzającą. To styl życia, który przede wszystkim poprawia zdrowie. Dieta została na nowo odkryta z myślą o cukrzykach, kiedy jeszcze nie produkowano insuliny.

Należy zatem zmienić tok rozumowania i traktować odchudzanie jako pozytywny skutek zmiany stylu życia. Dieta ketogeniczna nie jest wiecznym odchudzaniem. Bardzo często skutkami nadwagi są choroby i z nimi związane zmiany hormonalne. Dzięki zmianie stylu życia na ketogeniczny poprawa zdrowia przyczynia się w dużym stopniu do spadku wagi.

Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze