czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaOdchudzanie5 przyczyn powodujących nagły przyrost wagi

5 przyczyn powodujących nagły przyrost wagi

Nagły i nadmierny przyrost wagi ma swoją przyczynę. Podczas normalnie prowadzonej diety i regularnych treningów wahania wagi są normalne. Natomiast jeśli nagle przytyjesz 2 kilogramy w ciągu tygodnia, to jest coś nie tak. Nagły przyrost masy ciała może być spowodowany wieloma czynnikami. Niektóre z nich można łatwo wykluczyć, kiedy inne mogą wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne.

1.Odżywianie i trening

Przyrost wagi w pierwszej kolejności kojarzy się z codzienną dietą. Dopiero potem człowiek myśli o treningu. Jedzenie, nawyki żywieniowe oraz trening są ściśle ze sobą powiązane i wpływają na zachowanie wagi. Przestrzegane, nie prowadzą do nagłego wzrostu wagi, ale mogą się do tego przyczynić.

Być może więcej jecie w gościach. Być może kaloryczność posiłków przewyższa znacznie ilość spalonych kalorii podczas wysiłku fizycznego… Czasami zmniejszenie porcji lub jedzenie tylko o określonej porze może przynieść zauważalne rezultaty. Zmniejszenie porcji jedzenia tylko o 10% oznacza około 150 kalorii mniej.

Problemem mogą być spożywane posiłki. Jeśli chodzi o lchf dietę, to trzeba jej przestrzegać, aby nie wypaść z ketozy. Za dużo węglowodanów w diecie jak również białka może być przyczyną nagłego przyrostu wagi. Kiedy trening jest często opuszczany lub nieregularny w połączeniu ze swobodną dietą ekstra kalorie odbiją się na wadze.

Częstotliwość spożywanych posiłków ma również znaczenie dla przyrostu masy. Warto jeść posiłki o określonych porach i nigdy przed pójściem spać.

Poza tym należy pamiętać, aby ilość pobranych kalorii i ilość spalonych kalorii były w równowadze.

2. Stres i brak snu

Nadmiar stresu może mieć negatywny wpływ na organizm i  ogólny stan zdrowia. Stres odbija się również na śnie. NIedobór snu powoduje szereg hormonalnych zmian. Następuje nadmierne uwalnianie greliny, leptyny i kortyzolu. Są to hormony regulujące metabolizm i uczucie głodu.

3. Leki

Leki psychotropowe, leki na wysokie ciśnienie czy środki antykoncepcyjne są lekami, które najczęściej powodują przyrost wagi. Zazwyczaj lekarz ostrzega przed ubocznym działaniem leku i zaleca wzmożoną aktywność i przestrzeganie codziennej diety. W razie niestosowania się do tych zaleceń nadwaga może być przykrym faktem.

4. Problemy zdrowotne

Przybieranie na wadze bez wyraźnego powodu lub w połączeniu z innymi objawami może wskazywać na to, że coś jest nie tak ze zdrowiem. Jedną z przyczyn może być niedoczynność tarczycy.

Tarczyca jest odpowiedzialna za kontrolowanie różnych funkcji w organizmie, a jedną z nich jest metabolizm. Jeśli tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu, wpłynie to na metabolizm spoczynkowy i zmniejszy liczbę kalorii, które organizm można spalić w ciągu dnia.

Zaburzenia w gospodarce wodno – elektrolitowej mogą być przyczyną nadwagi. Na ogół nadmierna ilość spożytych elektrolitów przy małej ilości spożytych płynów doprowadza do przyrostu wagi ze względu na zatrzymanie wody w organizmie i wzdęcia.

Przerost bakterii w jelitach może doprowadzić do nagłego przyrostu masy ciała, ponieważ może powodować trudności w trawieniu i pracy jelit.

5. Przyrost wagi po rzuceniu palenia

Rzucenie palenia wiąże się często z nadwagą, przynajmniej w pierwszych miesiącach na odwyku. Palenie tłumi apetyt. Podczas odwyku następuje proces gojenia organizmu i zwiększona podaż na substancje odżywcze i budulcowe.

Po jakimś czasie apetyt i metabolizm wracają do normy. Dobrym pomysłem jest powiązanie decyzji o rzuceniu palenia z rozpoczęciem regularnego  treningu.

Wahania masy ciała są kwestią naturalną. Na ogół rano ważymy mniej niż wieczorem. Zmiany hormonalne mogą wpłynąć na okresowy wzrost wagi, np. podczas miesiączkowania.

Warto przyzwyczaić organizm do stałych zmian w sposobie odżywiania bez względu na to, czy ma się nadwagę czy nie. LCHF dieta bardzo to ułatwi. Poza tym LCHF to inwestycja w zdrowie.

 

 

 

Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze