poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieLow-FODMAP w leczeniu IBS - zespół jelita drażliwego

Low-FODMAP w leczeniu IBS – zespół jelita drażliwego

Niemal 15% Polaków cierpi na IBS czyli zespół jelita drażliwego (ZJD). Zarówno dorośli jak i dzieci borykają się z codziennymi bólami brzucha. Co jest przyczyną choroby trudno jednoznacznie określić. Naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na rolę węglowodanów, które przyczyniają się do drażliwości jelita. Low – FODMAP dietoterapia w niektórych przypadkach efektywnie łagodzi symptomy.

Objawy zespołu jelita drażliwego

Wiele osób chorych na ZJD czuje się tak źle, że pragną tylko przeżyć kolejny dzień pracy, po czym udać się do domu i po prostu skulić się na łóżku. Podstawowymi objawami IBS są ostre kurczowe bóle brzucha, któremu mogą towarzyszyć uczucie pełności, zmęczenia, luźne wypróżnienia, a nawet biegunki. Objawy mogą się wzmagać podczas stresowego trybu życia.

Low – FODMAP

W 2013 roku naukowe badania australijskiego instytutu zdrowia i medycyny po raz pierwszy doceniły zalety diety niskowęglowodanowej w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Dietoterapia zwana Low – FODMAP (fermentable oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides, and polyols) opiera się na zmniejszeniu ilości błonnika, cukrów prostych, cukrów złożonych oraz alkoholi cukrowych. Ciężko strawne węglowodany zostają zastąpione lekkostrawnymi, które łatwo są wchłaniane przez jelito cienkie w układzie pokarmowym.

U pacjenci, którzy brali udział w przeprowadzonych badaniach stwierdzono znaczną poprawę funkcjonowania układu pokarmowego i zmniejszenie objawów choroby. Dowody pochodzące z tych badań naukowych zachęciły innych naukowców między innymi skandynawskich do przeprowadzenia odrębnych badań z myślą o rekomendacji Low – FODMAP jako podstawowej terapii w leczeniu IBS.

Mniej węglowodanów lepsze samopoczucie

Low – FODMAP dietoterapia wywiera pozytywny wpływ nie tylko u pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego ale również cukrzyków i osób cierpiących na insuliooporność, którym towarzyszą problemy z żołądkiem. Lekarze zachęcający swoich pacjentów do diety niskowęglowodanowej stwierdzili obniżenie poziomu cukru we krwi jak również poprawę w funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Dietoterapia w leczeniu IBS

Coraz większą wagę przywiązuje się do leczenia współczesnych chorób za pomocą dietoterapii. Tak właściwie to jest to powrót do tradycyjnego leczenia, no bo jak leczono cukrzyków za nim wyprodukowano syntetyczną insulinę?

Lekarze coraz częściej proponują pacjentom obniżenie węglowodanów w codziennej diecie. Czy jest Low – FODMAP czy restrykcyjna dieta niskowęglowodanowa zależy od dolegliwości pacjenta. Jedno jest pewne – dietoterapia niskowęglowodanowa intryguje i wzbudza kontrowersje.

Skandynawskie badania są obecnie prowadzone na wysoką skalę i obejmują 250 pacjentów z IBS. Naukowcy porównuję 3 rodzaje dietoterapii: Low – FODMAP, restrykcyjną dietę niskowęglowodanową i tradycyjną dietę z niewielką zawartością tłuszczów i nierozpuszczalnego błonnika. Dotychczasowe rezultaty są bardzo optymistyczne. Celem badań jest znalezienie nowego sposobu leczenia i ustanowienie dietoterapii niskowęglowodanowej jako podstawy w leczeniu IBS. Wyniki będą prawdopodobnie rozpowszechnione zarówno w Szwecji, jak i na arenie międzynarodowej.

Źródło:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24076059 – A diet low in FODMAPs reduces symptoms of irritable bowel syndrome.
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2693479/ – A Very Low-carbohydrate Diet Improves Symptoms and Quality of Life in Diarrhea-Predominant Irritable Bowel Syndrome
  3. https://www.kostfonden.se/kostfondens-forsta-studie-utvardering-av-kolhydraters-roll-vid-ibs/.
Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze