Lchf przepis na omlet pozwala na wykorzystanie cukinii. Nie trzeba jej nawet ważyć. Wystarczy kupić na oko średniej wielkości cukinię i zetrzeć na tarce, posolić i odstawić na 30 minut na durszlaku. Taka jest procedura przyrządzania dan z cukinii takich jak placki, czy dzisiejszy omlet.
Jaja i cukinia
Połączenie jajek z cukinią to świetnie danie o każdej porze dnia. Osobiście bardzo lubię jajka. Zawsze mam jajka i domowy majonez w mojej spiżarni. Kiedy czuję się głodna to pierwsze co robię, to sięgam po jajka i majonez. Kiedy mam więcej czasu jak w weekendowy poranek to smażę omlet. Samo smażenie omletu zajmuje niewiele czasu. Obróbka cukinii przed użyciem nie jest też nie wiadomo jak pracochłonna. Pisząc tutaj, mam już cukinię na durszlaku. Wszystko zależy jak zaplanujemy nasze posiłki. Ja nie marnuję czasu.
Jajka i cukinia to dwa przeciwne bieguny. Jajka zawierają białko i tłuszcz. Cukinia głównie węglowodany, w tym sporo błonnika. Oczywiście jajka pod względem spożywczym przewyższają cukinię o niebo, ponieważ zawierają wszystkie witaminy oprócz witaminy C, mnóstwo minerałów, ale nie zawierają błonnika. Oprócz błonnika cukinia zawiera sporo potasu.
Oczywiście odezwą się głosy, że jajka przecież zawierają cholesterol, więc jak mogą być zdrowe? To jeden z mitów na temat jajek. Jest wiele badań naukowych potwierdzających, że wysoka konsumpcja jajek wcale nie ma negatywnego wpływu na profil lipidowy u osób z cukrzycą, czy chorobami serca i układu krążenia. Należy dodać, że cholesterol i jego pochodne wchodzą w skład budowy błony komórkowej, każdej komórki zwierzęcej w tym ludzkiej. Dlatego dostarczenie organizmowi cholesterolu ma ogromne znaczenie w jego regeneracji i odbudowie.
Jak smażyć omlet?
Całkiem niedawno opublikowałam przepis na omlet zapiekany w serze. Omlet można przyrządzić na wiele sposobów. Omlet z cukinią jest raczej tradycyjny w sensie, że najpierw podsmażamy rozmącone jajka, a później nadziewamy. Ten omlet wystarczy dla dwóch osób. Jest bardzo syty. Sporo w nim tłuszczu i białka. Niewiele węglowodanów.
Przepis na omlet
2 porcje
Składniki
300 g cukinii
1 łyżeczka soli
4 jajka
1 łyżka śmietanki, 36 % tł.
30 g masła
1 ząbek czosnku
20 g żółtego sera
30 g pomidorów koktajlowych
garść sałaty
Przygotowanie
Cukinię zetrzeć na tarce, posolić i umieścić na sicie na 30 minut. Rozpuścić masło na patelni. Dodać czosnek przeciśnięty przez praskę i smażyć bez zrumienienia, około 1 minutę. W garnuszku roztrzepać jajka ze śmietanka i solą, wylać na patelnię i lekko przemieszać. Smażyć przez 2 minuty. Następnie dodać odciśniętą cukinię, lekko wciskając ją w omlet. Posypać omlet serem i smażyć przez 1 minutę pod przykrywką, po czym przewrócić na drugą stronę i smażyć jeszcze 1 minutę, tak aby omlet lekko się zrumił. Złożyć omlet na pół i przełożyć na talerz. Podać z pomidorami i sałatą.
Wartość energetyczna całego omletu 746 kcal
Tłuszcze – 61 g
Białko – 41 g
Węglowodany – 8,0 g
Błonnik- 4,0 g
Źródło
- https://academic.oup.com/ajcn/search-results?page=1&q=egg&fl_SiteID=6122&SearchSourceType=1&allJournals=1 – The effect of a high-egg diet on cardiovascular risk factors in people with type 2 diabetes: the Diabetes and Egg (DIABEGG) study—a 3-mo randomized controlled trial.