Zielone warzywa liściaste jak szpinak są na ogół wskazane w codziennej diecie. Należy jednak wiedzieć jakie składniki odżywcze zawierają i jak wpływają na organizm. Keto tarta ze szpinakiem jest pyszna i zdrowa. Usmażony szpinak jest o wiele zdrowszy niż surowy. Szpinak zawiera wiele cennych składników odżywczych. Do nich należą minerały i witaminy takie jak witamina C, K, kwas foliowy, magnez, potas i żelazo, które niewątpliwie mają pozytywny wpływ na zdrowie.
Należy jednak pamiętać, że w szpinaku znajduje się sporo kwasu szczawiowego. Kwas szczawiowy łączy się z pierwiastkami z grupy 2 i 3, tworząc sole szczawianowe. Nadmierna ilość surowego szpinaku może zatem przyczynić się do ubogiego wchłaniania żelaza, ponieważ jest ono związane z kwasem szczawiowym.
Nadmiar kwasu szczawiowego prowadzi również do odwapnienia organizmu. Szczawiany wapnia mogą doprowadzić do kamienicy nerkowej.
Jak spożywać szpinak?
Najprostszym sposobem na zneutralizowanie szczawianów w szpinaku jest jego termiczna obróbka. Kolejnym sposobem jest łączenie szpinaku z produktami spożywczymi, które są bogate w białko. Pod względem kompozycji smakowej i odżywczej szpinak świetnie pasuje z produktami pochodzenia mlecznego jak serem, kefirem, jogurtem, czy twarogiem.
Warto dodać do zupy szczawiowej śmietanę lub jajko. Sałatki na bazie świeżego szpinaku można wzbogacić o sadzone jajko, tuńczyka, czy porcję mięsa.
Komponując posiłki w codziennej diecie należy zachować równowagę i zdrowy rozsądek. Zdrowy produkt jedzony w nadmiarze przez długi okres czasu może zaszkodzić.
Nic się nie stanie, jeśli sporadycznie zjemy surowy szpinak w sałatce, czy na kanapce. Warto jednak pamiętać o neutralizatorach i wzbogacić dietę w ser feta, orzechy, sardynki, czy skorupiaki.
Szczawiany wapnia w moczu
Szczawiany wapnia w formie niewielkich kryształków są dość często wykrywane w moczu. Jeśli są nieliczne, ich obecność nie jest powodem do niepokoju. Normalnie 1/3 szczawianów pochodzi z pożywienia. Reszta powstaje w wątrobie na skutek przemian różnych substancji. Dlatego spożywając szczawiany należy się liczyć z tym, że są to dodatkowe szczawiany.
Szczawiany wapnia są słabo rozpuszczalne, dlatego ich nadmiar w układzie moczowym może doprowadzić do kamicy nerkowej, zwanej często kamicą szczawianową, jeśli ulegają nagromadzeniu w innych organach. Szczawiany wapnia można wykryć u osób cierpiących na nawracające infekcje dróg moczowych. Niektóre choroby jelit jak Crohn charakteryzują się podwyższonym poziomem szczawianów wapnia.