poniedziałek, 7 października, 2024
Strona głównaOdżywianieCzy szpinak jest zdrowy?

Czy szpinak jest zdrowy?

Zielone warzywa liściaste jak szpinak są na ogół wskazane w codziennej diecie. Należy jednak wiedzieć jakie składniki odżywcze zawierają i jak wpływają na organizm. Keto tarta ze szpinakiem jest pyszna i zdrowa. Usmażony szpinak jest o wiele zdrowszy niż surowy. Szpinak zawiera wiele cennych składników odżywczych. Do nich należą minerały i witaminy takie jak witamina C, K, kwas foliowy, magnez, potas i żelazo, które niewątpliwie mają pozytywny wpływ na zdrowie.

Należy jednak pamiętać, że w szpinaku znajduje się sporo kwasu szczawiowego. Kwas szczawiowy łączy się z pierwiastkami z grupy 2 i 3, tworząc sole szczawianowe. Nadmierna ilość surowego szpinaku może zatem przyczynić się do ubogiego wchłaniania żelaza, ponieważ jest ono związane z kwasem szczawiowym.

Nadmiar kwasu szczawiowego prowadzi również do odwapnienia organizmu. Szczawiany wapnia mogą doprowadzić do kamienicy nerkowej.

Jak spożywać szpinak?

Najprostszym sposobem na zneutralizowanie szczawianów w szpinaku jest jego termiczna obróbka. Kolejnym sposobem jest łączenie szpinaku z produktami spożywczymi, które są bogate w białko. Pod względem kompozycji smakowej i odżywczej szpinak świetnie pasuje z produktami pochodzenia mlecznego jak serem, kefirem, jogurtem, czy twarogiem.

Warto dodać do zupy szczawiowej śmietanę lub jajko. Sałatki na bazie świeżego szpinaku można wzbogacić o sadzone jajko, tuńczyka, czy porcję mięsa.

Komponując posiłki w codziennej diecie należy zachować równowagę i zdrowy rozsądek. Zdrowy produkt jedzony w nadmiarze przez długi okres czasu może zaszkodzić.

Nic się nie stanie, jeśli sporadycznie zjemy surowy szpinak w sałatce, czy na kanapce. Warto jednak pamiętać o neutralizatorach i wzbogacić dietę w ser feta, orzechy, sardynki, czy skorupiaki.

Szczawiany wapnia w moczu

Szczawiany wapnia w formie niewielkich kryształków są dość często wykrywane w moczu. Jeśli są nieliczne, ich obecność nie jest powodem do niepokoju. Normalnie 1/3 szczawianów pochodzi z pożywienia. Reszta powstaje w wątrobie na skutek przemian różnych substancji. Dlatego spożywając szczawiany należy się liczyć z tym, że są to dodatkowe szczawiany.

Szczawiany wapnia są słabo rozpuszczalne, dlatego ich nadmiar w układzie moczowym może doprowadzić do kamicy nerkowej, zwanej często kamicą szczawianową, jeśli ulegają nagromadzeniu w innych organach. Szczawiany wapnia można wykryć u osób cierpiących na nawracające infekcje dróg moczowych. Niektóre choroby jelit jak Crohn charakteryzują się podwyższonym poziomem szczawianów wapnia.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze