Jak przyrządzić szpinak, który świetnie smakuje i jest zdrowy. Jest na to rada, keto tarta szpinakowa. Szpinak to warzywo pełne minerałów i witamin, które w połączeniu z innymi produktami spożywczymi stanowi posiłek o wysokiej gęstości odżywczej. Oczywiście trzeba szpinak też i polubić, ale wydaje mi się, że to zależy od jego przyrządzenia.
Szpinak jest dosyć metaliczny w smaku, więc koniecznie trzeba go dobrze przyprawić. Już po blanszowaniu polepsza się jego smak, a jeśli upieczecie keto tartę szpinakową to na pewno nie pożałujecie.
Tarta to proste danie, które wyżywi całą rodzinę. Jeśli skorzystacie z tego przepisu, to domownicy, którzy nie są na keto diecie wcale nie wyczują różnicy, ponieważ ta tarta smakuje jak każda tradycyjna upieczona na spodzie z mąki.
Od jakiegoś czasu piekę keto tarty na spodzie z mąki migdałowej z dodatkiem gumy akacjowej (arabskiej). Spód do tarty jest kruchy, cudownie pachnie migdałami i co najważniejsze zawiera mało węglowodanów. Guma akacjowa jest naturalnym produktem i nie wywołuje efektów ubocznych.
Tarta szpinakowa smakuje jako danie wegetariańskie, jeśli nadzienie stanowi jedynie szpinak wymieszany z jajkami i mlekiem roślinnym. Takie nadzienie można urozmaicić i dodać wędzonego lub resztki smażonego łososia oraz ser feta. Jeśli w ciągu dnia macie deficyt białka to w szczególności polecam dodać do tarty szpinakowej rybę lub feta.
Inną pozytywną cechą tarty jest jej przechowywanie. Tartę można podzielić na porcje i zamrozić. Tarta jest bardzo syta. Tłuszcz znajduje praktycznie w każdym składniku tarty, oprócz szpinaku. Tartę z tego przepisu dzielę na 5 porcji, ale oczywiście można dostosować porcje do swoich zapotrzebowań na makroelementy.
Keto tarta szpinakowa
5 porcji
Składniki
200 g mąki migdałowej blanszowanej
60 g masła
30 g gumy arabskiej
2 łyżki zimnej wody
sól do smaku
Nadzienie
300 g mrożonego szpinaku
1 mała cebula
3 łyżki masła, kokosowego lub MCT oleju
3 jajka
150 ml śmietanki, 36% tł.
150 g smażonego łososia
100 g sera feta
30 g startego parmezanu
sól, czarny pieprz, pieprz kajeński do smaku
Przyrządzenie
Wymieszać mąkę migdałową z gumą arabską i solą. Dodać pokrojone i zimne masło z lodówki. Rozcierać między palcami do utworzenia kruszonki. Następnie dodać zimną wodę i połączyć. Ciasto powinno teraz lepiej trzymać się w całości. Owinąć w folię i włożyć do lodówki na 30 minut.
Rozwałkować ciasto na prostokąt tak, aby wystawało po krawędź formy. W tym przepisie wykorzystano podłużną formę o wymiarach 10 cm x 35 cm. Docisnąć ciasto do brzegu, odciąć nożem brzegi wystające poza krawędź formy i podpiec w nagrzanym do 180ºC piekarniku przez 10 minut.
Zeszklić cebulę na maśle. Dodać szpinak i smażyć, aż szpinak odparuje z wody. Doprawić solą i przyprawami. Lekko przestudzić szpinak. Jajka roztrzepać ze śmietanką, dodać szpinak i wymieszać. Podzielić łososia na małe kawałki, pokruszyć feta i dodać do nadzienia, wymieszać.
Wyłożyć nadzienie na podpieczony spód, wyrównać powierzchnię, posypać parmezanem i piec w nagrzanym na 160ºC piekarniku przez 30 minut. Upieczoną tartę pokroić na 5 porcji. Można zamrozić.
Wartość energetyczna jednej porcji 700 kcal
Tłuszcz – 65 g
Białko – 25 g
Węglowodany – 5,0 g
Błonnik – 5,0 g
mam pytanie, czystosując pani przepisy – można jesli tak to jak zamieniać , w jakich proporcjach gumę arabską na babkę jajowatą lub płesznik, ostatecznie na gumę guar?
Na pewno będą inne proporcje, też w zależności od rodzaju potrawy.Poza tym nie wszędzie można zamienić jeden produkt na drugi.
mam pytanie, jak zamieniać , w jakich proporcjach gumę arabską ( której nie mam ) na babkę jajowatą lub płesznik?