Witamina C pełni ważną rolę w organizmie. Ponieważ dieta LCHF i dieta ketogeniczna praktycznie wykluczają spożywanie owoców, więc trzeba pozyskać witaminę z innych źródeł takich jak warzywa i mięso. Czym jest witamina C i dlaczego ją potrzebujemy? Jaką pełni funkcję w organizmie?
Witamina C
Witamina C zwana kwasem askorbinowym jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, więc również w osoczu krwi. Nadmiar witaminy zostaje wydalony z moczem. Oznacza to, że ludzki organizm nie ma możliwości magazynowania witaminy C jak to jest w przypadku witamin A, D, E i K rozpuszczających się w tłuszczach. Witamina C to witamina egzogenna i musi być dostarczona z pożywieniem.
Jaką funkcję pełni witamina C w organizmie?
Ze względu na swoją rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego witamina C znana jest z tego, że zapobiega przeziębieniom. Nie jest to jednak tak do końca słuszne. Mimo wszystko witamina C pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Bierze udział w syntezie kolagenu, poprzez który pośrednio wpływa na szybsze gojenie ran, złamań i siniaków oraz zmniejsza krwotoki. Szczególne znaczenie witamina C odgrywa w metabolizmie tłuszczów. Wpływa pozytywnie na serce i układ nerwowy. Wszystkie duże organy zawierają znaczne ilości witaminy C. Wiąże to się z jej zróżnicowanym działaniem. Jako jeden z podstawowych antyutleniaczy zapobiega zespołowi ROS (reaktywne formy tlenu). Wytwarzanie wolnych rodników jest przyczyną wielu chorób w tym nowotworowych, chorób układu nerwowego jak Alzheimer, schizofrenia czy Parkinson.
Jak zapobiec niedoborowi witaminy C?
Niedobór witaminy C objawia się ogólnym osłabieniem, krwawieniem z dziąseł, długotrwałym gojeniem ran, jak również deficytem wapnia i żelaza. Poza tym włosy stają się suche i łamliwe. Skóra jest sucha i zaczerwieniona. Organizm jest bardziej narażony na wszelkiego rodzaju infekcje. Aby zapobiec wyżej wymienionym objawom należy spożywać wystarczającą ilość witaminy C. Większość owoców i warzyw zawiera sporo witaminy C. Poza tym witamina występuje w mięsie i podrobach jak mózg, nerki serca.
Dieta ketogeniczna, a witamina C
Znanym źródłem witaminy C są owoce i warzywa. Niestety oprócz witaminy C owoce takie jak mango, pomarańcza, kiwi czy ananas zawierają również dużo cukru. Ale witamina C występuje obficie w wątrobie i innych podrobach również w czerwonym mięsie. Prawdą jest, że jedzenie mięsa w pełni zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Mięsożercy, którzy przestrzegają zasady diety ketogenicznej naprawdę nie mają problemów z niedoborem nie tylko witaminy C ale również innych witamin. Przekonanie, że owoce zawierają jej najwięcej faktycznie jest nieprawdziwe. Dla porównania pomarańcza zawiera 50 mg witaminy C, kiwi 53 mg a mango 27,5 mg. Ale warzywa takie jak jarmuż (120 mg), brukselka (94 mg), papryka (120 mg), kalafior (70 mg) czy brokuły(83 mg) zawierają jej jeszcze więcej i o wiele mniej węglowodanów. Wystarczy więc 100 g warzyw aby z powodzeniem zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, które wynosi 65 – 90 mg w zależności od wieku i innych predyspozycji.
Wątroba to super jedzenie
Wątroba nie należy do ulubionych dań mięsnych. Szkoda, bo wątroba drobiowa, wieprzowa, wołowa czy też jagnięca to dobre i tanie mięso, dla wszystkich, którzy jedzą lchf i keto. Nie wszyscy lubią wątrobę ale ze względu na jej właściwości odżywcze warto zmienić zdanie na jej temat. Wątroba to super jedzenie, które zawiera praktycznie wszystkie witaminy, nawet witaminę C (ok. 30 mg). Wątroba to wspaniałe źródło żelaza, potasu, magnezu i wielu innych minerałów. Zawiera dużo białka i tłuszczu w tym sporo cholesterolu. Oczywiście klasyczne zalecenia dietetyczne wykluczają wątrobę z jadłospisów osób z zespołem metabolicznym, miażdżycą i chorobami serca. Dieta ketogeniczna i dieta LCHF pozwala na spożywanie dużej ilości tłuszczów w tym cholesterolu. Zresztą ludzki organizm w 80% wytwarza cholesterol sam, a tylko 20% pochodzi z żywności. To kolejny dowód na to jak tłuszcze w tym cholesterol są ważne dla organizmu. Dieta wysokotłuszczowa odradza jedynie spożywanie tłuszczów trans pochodzących z żywności przetworzonej. Należy jedynie zwrócić uwagę na dużą zawartość witaminy A w wątrobie, która mimo dobroczynnego działania, składowana w organizmie w nadmiarze jest jednak szkodliwa.
Warto spożywać witaminę C z alternatywnych źródeł jak mięso i warzywa. Odpowiednio zbilansowane spożywanie mięsa i warzyw w diecie ketogenicznej i niskowęglowodanowej zapobiega niedoborowi nie tylko witaminy C ale również innych witamin, minerałów i makroelementów.