Dieta ketogeniczna to dieta restrykcyjna, na którą składa się minimum 75% tłuszczu, 20% białka i 5% węglowodanów. Należy zatem wybierać takie produkty odżywcze i tak je ze sobą łączyć, aby zapewniły poprawny skład makroelementów w codziennej diecie. Aby zmniejszyć podaż węglowodanów, trzeba zmniejszyć podaż produktów białkowych.
Głównym źródłem, wysoko przyswajalnego białka jest oczywiście mięso. Jest ono najbardziej wartościowe, ale trzeba mieć świadomość, że mięso mięsu nie jest równe. Nawet różne części jednego rodzaju mięsa dostarczają organizmowi zróżnicowaną ilość cennego białka.
Większość diet preferuje mięso białe, drobiowe niż mięso czerwone, ponieważ mięso czerwone zawiera więcej tłuszczu. W diecie ketogenicznej jedzenie tłuszczów jest preferowane. Poza tym wołowina charakteryzuje się najlepszym profilem aminokwasowym w porównaniu z innymi rodzajami mięsa. Między innymi zawiera sporo kwasu glutaminowego, który jest potrzebny do syntezy hormonów anabolicznych, przyspiesza regenerację mięśni i zapobiega przetrenowaniu.
Wołowina to również potężne źródło witamin. Zawiera wszystkie witaminy z grupy B, wartościowe minerały i sporo kreatyny. Jeśli chodzi o tłuszcze są to tłuszcze nasycone. W diecie ketogenicznej tłuszcze nasycone nie są uważane za szkodliwe, ale warto je kombinować z tłuszczami nienasyconymi dla pełnego efektu zdrowotnego.
Każdy tłuszcz pełni inną funkcję w organizmie, gdzie tłuszcze nasycone są naturalnym rozpuszczalnikiem dla witamin A, D, E i K, kiedy tłuszcze nienasycone są bogate w kwasy tłuszczowe typu omega, które chronią układ nerwowy. Wspólnym mianownikiem wszystkich rodzajów tłuszczów jest fakt, że są niezbędne do regulacji gospodarki hormonalnej. Jak je jeść zależy zatem od indywidualnych predyspozycji i rodzaju diety. Tłuszcze nasycone w diecie ketogenicznej na pewno wpływają pozytywnie na organizm, niż w diecie ze znaczną przewagą węglowodanów.
Wołowina w diecie tak, ale z umiarem
Mięso wołowe jest bardzo dobrym źródłem białka dostarczającym wszystkie potrzebne aminokwasy. Wołowina jest jedynym naturalnym źródłem dostarczającym wszystkie egzogenne aminokwasy, a więc takie, których organizm sam nie jest w stanie wytworzyć. Poza tym wołowina zawiera wszystkie witaminy z grupy B. Wołowinę podobnie jak inne produkty żywnościowe należy jeść z umiarem, ale tylko dlatego, aby korzystać również z dobrodziejstw innych składników spożywczych zawartych w pozostałych produktach żywnościowych. Dlatego wołowinę można jeść na przemian z drobiem lub rybami lub innymi produktami jak jajka, pełnotłuste produkty pochodzenia mlecznego, niskowęglowodanowe warzywa i owoce.
Codzienna dieta nawet dieta ketogeniczna powinna być urozmaicona i dopasowana do aktualnych potrzeb. Dlatego samodzielne ułożenie diety wymaga szerokiej wiedzy. Najlepiej i najbezpieczniej jest zakupienie spersonalizowanego jadłospisu, który zabezpieczy potrzeby organizmu.
Źródło:
Zdjęcie: Kyle Mackie on Unsplash
Super zgadzam się, ale gdzie ten profil aminokwasy?
Skoro piszę, że mięso czerwone zawiera wszystkie aminokwasy to oznacza, że na profil aminokwasowy składają się aminokwasy endo i egzogenne,rozgałęzione, a więc te o działaniu anabolicznym. Nie ulega wątpliwości, że organizm potrzebuje wszystkie aminokwasy do prawidłowego rozwoju i w ilościach dostosowanych do wagi i aktywności fizycznej.