Pyszne ratatouille z halloumi na obiad lub kolację. Na pewno znacie to danie pod nazwą bigos lub leczo z cukinii. Cukinia to typowe lchf warzywo, które świetnie się sprawdza w wielu niskowęglowodanowych potrawach. Sama cukinia zawiera około 3 g węglowodanów. To bardzo mało, więc do ratatouille z halloumi użyłam jej sporo jako bazę dania.
Ratatouille to typowe danie warzywne. Warzywa zwłaszcza te niskowęglowodanowe są ważne w diecie, ponieważ dostarczają witamin, minerałów i cennego błonnika. Obniżają również ilość białka w diecie, którego podaż zależy od wagi i fizycznej aktywności. Osobiście jadam codziennie jakieś danie, które zawiera mało białka. Po przepis na ratatouille sięgam często i bardzo polecam.
To danie oczywiście możecie zjeść z innym serem niż halloumi, np. feta lub kawałkami manchego. Zamiast sera możecie dodać do niego dobrej jakości kiełbasę. Uwielbiam przepisy, które mogę modyfikować na wiele sposobów. Do tego dania dodaję czasami bakłażan lub kabaczek.
Zdarzy mi się, że dodam dynię. Przepis poniżej to moja propozycja, ale możecie go zmodyfikować według swoich potrzeb.
Ratatouille z halloumi
6 porcji
Składniki
800 g cukinii
1 żółta papryka
200 g pomidorów koktajlowych
1 cebula
1 czosnek solo
50 ml oliwy z oliwek
1 łyżeczka suszonego oregano
1 łyżka świeżego tymianku
1 łyżka pomidorowego przecieru
200 g halloumi
3 łyżki kokosowego oleju
sól i czarny pieprz do smaku
1 łyżka octu balsamicznego
1 łyżeczka ostrego sosu chili
Przygotowanie
Rozgrzać olej kokosowy na głębokiej patelni. Pokroić cukinię, cebulę i paprykę w kostkę. Podsmażyć na patelni z ziołami wraz z pomidorowym przecierem i octem balsamicznym. Dodać czosnek przeciśnięty przez praskę. Przykryć pokrywką i gotować przez 25 minut. Przekroić pomidory na pół i dodać do ratatouille. Gotować przez 10 minut. Doprawić na koniec solą i pieprzem.
Halloumi pokroić w kostkę i usmażyć na kokosowym oleju. Część halloumi dodać do ratatouille, a resztą posypać danie.
Wartość energetyczna 1 porcji 276 kcal
Tłuszcz – 23 g
Białko – 9,5 g
Węglowodany – 6,0 g
Błonnik –2,2 g