Strona główna Zdrowie Cellulit to zmora wielu kobiet

Cellulit to zmora wielu kobiet

0
Cellulit to zmora wielu kobiet

Skórka pomarańczowa to potoczna nazwa cellulitu. Cellulit powstaje na skutek patologicznych zmian skóry, związanych z fizjologicznymi zmianami zachodzącymi w organizmie. Zmiany następujące w obrębie bioder, kolan i pośladków to pofałdowana skóra, wyglądająca jak skórka pomarańczy. Główną przyczyną cellulitu jest estrogen, który hamuje produkcję kolagenu. Kolagen tworzy warstwę siatkową, odpowiedzialną za sprężystość i jędrność skóry.

Patogeneza cellulitu

Cellulit powstaje w miejscach, gdzie najczęściej gromadzi się tkanka tłuszczowa. Tkanka tłuszczowa jest nie tylko miejscem w którym jest magazynowany tłuszcz, ale jest również miejscem, w którym są produkowane hormony.

W tkance tłuszczowej znajduje się prawie dwa razy więcej α receptorów, które hamują spalanie tłuszczów. Tłuszcz jest źródłem energii, ale też chroni inne tkanki przed mechanicznym uszkodzeniem.

Kobiety w ciąży mają rozwiniętą tkankę tłuszczową, która chroni płód i jest źródłem energii. Rozwój celluitu podczas ciąży, kuracji hormonalnej, nadwagi, czy menopauzy jest związany ze zmianami hormonalnymi.

Pod względem fizjologicznym za rozwój tkanki tłuszczowej u kobiet są odpowiedzialne estrogeny, produkowane w jajnikach. Tak więc odkładanie się tkanki tłuszczowej jest niezależne od przyjmowanego pokarmu, ale wiadomo, że to co jemy wpływa na pobudzenie produkcji określonych hormonów jak np. węglowodany powodują wydzielanie insuliny, a ta z kolei hamuje spalanie tłuszczu i jego zaleganie w tkance tłuszczowej.

Aromataza

Aromataza jest enzymem, którego nadmierna aktywność prowadzi do przemiany testosteronu w estrogen. Nadmiar estrogenu stymuluje metabolizm glukozy i lipidów, którego skutkiem jest powiększenie i nieprawidłowy rozwój adypocytów.

Stany fizjologiczne takie jak ciąża czy menopauza, ale również przyjmowanie środków antykoncepcyjnych potwierdzają wpływ hormonów na nadmierną rozbudowę tkanki tłuszczowej i zmiany morfologiczne w tkance skórnej.

Narzuca się jednak wątpliwość jak kobiety w menopauzie mogą mieć nadprodukcję estrogenu. Otóż estrogen jest produkowany nie tylko w jajnikach ale również w mięśniach i tkance tłuszczowej za pośrednictwem aromatazy.

kolagen cellulit estrogen lchf dieta

Budowa skóry

Skóra jest największym organem w ludzkim organizmie. Pełni przede wszystkim funkcję ochronną, jest w niej umiejscowionych wiele receptorów, bierze udział w termoregulacji, produkcji melaniny i wytwarzaniu witaminy D.

Skóra składa się z trzech warstw, które chronią wewnętrzne tkanki i organy.

Pierwszą warstwę stanowi naskórek. Drugą warstwą jest skóra właściwa, a trzecią warstwą jest warstwa podskórna. To przemiany zachodzące w skórze właściwiej mają największy wpływ na jej elastyczność i jędrność.

Skórę właściwą tworzy głównie tkanka łączna. Tkanka łączna tuż pod naskórkiem tworzy tak zwaną warstwę siatkową, zbudowaną z kolagenu i elastyny. Tuż pod nią znajdują się komórki tłuszczowe.

Z wiekiem następuje osłabienie włókien kolagenowych. Spada ich ilość jak i jakość. Zmiany atroficzne jak np. zmniejszenie objętości mięśni również przyczynia się do wiotczenia skóry, powstawania zmarszczek i cellulitu.

Faktem jest, że produkcja kolagenu zmniejsza się wraz z wiekiem, ale co powoduje cellulit  u kobiet?

Cellulit jest zmorą zarówno młodych jak i starszych kobiet. Jego przyczyną jest nadmierna aktywność aromatazy przyczyniająca się do dodatkowej produkcji estrogenu. Jeśli ilość estrogenu jest na normalnym poziomie kolagenowa siatka jest sprężysta, mocna i utrzymuje gładkość skóry.

Natomiast, kiedy ilość fibroplastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu drastycznie się zmniejsza pod szkodliwym wpływem estrogenu to skóra staje się pofałdowana, komórki tłuszczowe zwiększają objętość i przechodzą przez kolagenową siatkę tworząc efekt skórki pomarańczowej.

Wpływ innych hormonów na cellulit

Hormony są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, wzajemnie na siebie oddziaływują zarówno pozytywnie jak i negatywnie. W wielu przypadkach działają pośrednio. Takim hormonem jest hormon stresu kortyzol, którego nadmierna produkcja przyczynia się do zaniku mięśni, podniesienia poziomu glukozy we krwi, a co za tym idzie i insuliny. Nadmiar insuliny hamuje spalanie tłuszczów. Podniesiony poziom glukozy we krwi hamuje odnowę organizmu kontrolowaną przez hormon wzrostu.

Innym hormonem, które zaburzenia w produkcji mają pośredni wpływ na powstawanie celulitu jest melatonina. Melatonina zwana jest hormonem snu i jak potoczna nazwa wskazuje odpowiada za jakość snu. Niedobór melatoniny zatem pogarsza sen, co przyczynia się do podniesienia poziomu kortyzolu, a co za tym idzie glukozy i insuliny. Poza tym melatonina to również silny antyutleniacz przez co zwiększa się odporność organizmu.

Kolejnym hormonem jest DHEA, popularnie zwanym hormonem młodości, który wpływa korzystnie na kondycję fizyczną i intelektualną. Produkcja DHEA spada z wiekiem, ale długo utrzymujący się stres również zmniejsza wydzielanie tego hormonu we wcześniejszym okresie życia. Dzieje się tak ponieważ nadnercza, w których również jest produkowany DHEA, są zajęte produkcją kortyzolu.

Jak widać zachowanie równowagi hormonalnej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Dieta LCHF jest dietą, która zaprowadza równowagę hormonalną w organizmie.

Jak zapobiec cellulitowi?

Prostą odpowiedzią na to pytanie jest zaprowadzenie równowagi hormonalnej poprzez odpowiednią dietę. Chociaż to co jemy nie ma  bezpośredniego wpływu, to jednak pośrednio dieta wpływa na produkcję poszczególnych hormonów. Oczywiście dieta wysokotłuszczowa jak dieta LCHF i dieta ketogeniczna przede wszystkim hamują wydzielanie insuliny, która jest kluczowym hormonem metabolicznym. Mniej insuliny w organizmie tym więcej spalonego tłuszczu.

Aby podkręcić metabolizm można stosować okresowy post (IF), który wpływa pozytywnie na odnowę organizmu. Poza tym należy zmienić styl życia, gdzie dostateczna ilość snu i trening zajmują czołowe miejsce w walce z cellulitem.

Innym środkiem zapobiegającym cellulitowi jest krem zawierający inhibitory aromatazy. Codzienne wcieranie kremu w miejsca powstania cellulitu hamuje szkodliwą i nadmierną produkcję aromatazy.

cellulit szczotkowanie na sucho kolagen lchf dieta

Znaną metodą zapobiegania cellulitowi jest szczotkowanie skóry na sucho. Masaż ciała na sucho pobudza krążenie krwi i stymuluje układ limfatyczny. Zapobiega nie tylko obrzękom ale również stymuluje produkcję kolagenu. Dzieje się tak, ponieważ szczotkowanie na sucho stymuluje głębokie warstwy skóry, w których są obecne fibroplasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu.

Widoczną redukcję cellulitu poprzez szczotkowanie na sucho można zauważyć już po kilku tygodniach. Stosując lchf dietę, masaż i zaprowadzając spokojny tryb życia ma niesamowity wpływ na wygląd i funkcje skóry. Pozbycie się cellulitu wymaga czasu, więc lepiej zacząć działać wcześniej i zapobiegawczo poprzez dobór odpowiedniej diety, zmiany stylu życia, stosowanie środków pielęgnacyjnych z inhibitorami armatazy i codzienne szczotkowanie na sucho.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj