czwartek, 10 października, 2024
Strona głównaZdrowieCo jeść przy cukrzycy?

Co jeść przy cukrzycy?

Cukrzyca to nie tylko problem z insuliną ale również problem z nadwagą. Czym jest dieta dla cukrzyków? Jakie ma efekty na odchudzanie i zdrowie cukrzyka? Redukcja masy ciała to ogromne wyzwanie praktycznie dla wszystkich pacjentów z cukrzycą typu 2. Insulina jest hormonem hamującym spalanie tłuszczu. Dlatego dieta dla cukrzyków powinna obniżyć podaż na insulinę, a w przypadku insulinooporności obniżyć jej endogenne wydzielanie.

Dieta dla cukrzyków

Dieta dla cukrzyków charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym. Zaleca się ograniczenie szybko przyswajalnych węglowodanów, które ma za zadanie zmniejszyć stężenie glukozy we krwi i poprawę metabolizmu.

Najlepszą dietą cukrzycową jest jednak dieta ketogeniczna, która zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę, pozwala uniknąć wahań poziomu cukru (glukozy) we krwi i skutecznie redukuje nadwagę.

Warto dodać, że keto dieta dla cukrzyków była stosowana dawno temu, kiedy to jeszcze nie produkowano syntetycznej insuliny. Dietoterapia była jedynym sposobem na zmniejszenie poziomu cukru we krwi i praktycznie uratowanie życia nawet w przypadku cukrzycy typu 1.

Co jeść przy cukrzycy?

Żywienie przy cukrzycy to głównie ograniczenie węglowodanów. W zależności od stopnia zaawansowania choroby ilość węglowodanów w dziennym jadłospisie powinna wynosić poniżej 50 gramów na dobę.

Dieta dla cukrzyków powinna zawierać głównie tłuszcze, odpowiednią ilość białka oraz błonnika, który przyspiesza pracę jelit. Są to więc typowe zalecenia charakterystyczne dla diety ketogenicznej.

Dieta dla cukrzyków a tłuszcze

Jeszcze do niedawna najważniejszą zasadą w diecie cukrzycowej było ograniczenie tłuszczów, ponieważ to im przypisywano i wciąż przypisuje się problemy z nadwagą i cholesterolem. Otyłość cukrzycowa i podniesiony poziom cholesterolu są ubocznymi efektami działania insuliny. Dlatego dieta cukrzycowa o niskiej zawartości węglowodanów jak dieta ketogeniczna tak skutecznie reguluje poziom insuliny we krwi, a tym samym sprzyja odchudzaniu.

Dieta cukrzyka powinna zatem zawierać około 70% tłuszczów. Powinny to być zdrowe tłuszcze organiczne pochodzenia roślinnego jak zwierzęcego. Do nich należą:

  • oliwa z oliwek
  • olej kokosowy
  • awokado
  • orzechy i nasiona
  • ryby
  • tłuste sery
  • mięso

Dieta dla cukrzyków a węglowodany

Węglowodany w diecie cukrzycowej powinny być znacznie ograniczone, najlepiej poniżej 50 gramów na dobę. Wszystkie proste węglowodany powinny być wyeliminowane z diety, a węglowodany złożone ograniczone do ilości wyżej wspomnianej.

Tego typu restrykcje wiążą się z wykluczeniem z diety cukrzycowej produktów, w skład których wchodzi przeważająca ilość węglowodanów takich jak:

  • makaron
  • ryż
  • ziemniaki
  • mąka
  • cukier
  • suszone owoce
  • pieczywo

Żywienie w cukrzycy – częstotliwość spożywania posiłków

Przede wszystkim należy podkreślić fakt, że insulina jest podawana cukrzykowi na chwilę przed spożytym posiłkiem. Dlatego dłuższe odstępy między posiłkami oznaczają po prostu mniej insuliny. Błędem jest, że dieta cukrzyka powinna być regularnym jedzeniem małych i częstych posiłków. Taka dieta stale pobudza głód, bo na ogół zawiera węglowodany, które nawet jeśli są złożone to i tak wymagają insuliny.

W diecie ketogenicznej insulina utrzymuje się na stałym poziomie. Dlatego dieta cukrzycowa powinna być skoncentrowana na produktach, które nie powodują wyrzutu insuliny, a więc głównie tłuszczach.

Efektywność diety ketogenicznej w leczeniu cukrzycy typu 2 jest bardzo duża i na tyle, że może doprowadzić do cofnięcia choroby i zrezygnowania z dodatkowej insuliny. Należy zwrócić uwagę na fakt, że osoba chora na cukrzycę typu 2 wciąż produkuje insulinę ale w nadmiarze, jeśli je dużo węglowodanów.

Kontrola poziomu cukru we krwi podczas diety ketogenicznej jest konieczna do momentu ustabilizowania poziomu cukru we krwi, a tym samym insuliny. Dlatego bardzo ważne jest aby dieta cukrzycowa zawierała odpowiednie proporcje podstawowych makroskładników.

Masz cukrzycę typu 2 wybierz program zdrowotny – Wycofaj cukrzycę typu 2.

Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze