Gofry niskowęglowodanowe, bezglutenowe i dyniowe to pyszne gofry, które można schrupać ze spokojnym sumieniem. Gofry można przyrządzić w większej ilości i zamrozić. Rozmrożone w piekarniku są pozostają chrupiące jak zaraz po upieczeniu.
Gofry niskowęglowodanowe jak nazwa wskazuje to gofry z małą ilością węglowodanów, a więc gofry bez mąki i cukru. Jak się piecze gofry bez mąki i cukru? Trzeba skorzystać z zamienników mąki i cukru. Odpowiednie proporcje zamienników sprawiają, że keto gofry zbytnio nie różnią się od wysokowęglowodanowych.
W tym przepisie użyłam dyniowego puree. Zamiast dyni można dodać taką samą porcję gęstego jogurtu. Poza tym gofry upiekłam na maśle migdałowym aby wzbogacić ich smak. Masło migdałowe można zamienić na masło fistaszkowe. Należy jednak pamiętać, że masło fistaszkowe zawiera więcej węglowodanów i uwaga, niektórzy producenci dodają cukier.
Będąc na lchf diecie robiąc zakupy trzeba naprawdę czytać dokładnie etykiety. Czasami nawet pod lupą. Zawartość składników jest opisana tak małymi literami, że wydawałoby się producenci mają coś do ukrycia. W większości przypadków jest to cukier, ukryty pod wieloma synonimami. Syrop skrobiowy, syrop kukurydziany czy agawa – to jest cukier! Nawet miód! Jeśli więc chcecie posłodzić gofry to polecam syrop z błonnika.
Gofry to ulubione deser do popołudniowej kawki. Słodki bez cukru!
Gofry niskowęglowodanowe
8 sztuk
Składniki
3 jajka
2 białka
60 g puree z dyni
2 łyżki masła migdałowego
2 łyżki erytrytolu
50 ml śmietanki, 36% t.
2 łyżki kokosowej mąki
100 g mąki migdałowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
sól do smaku
jogurt, syrop z błonnika, granola, cynamon, maliny do podania
Przygotowanie
Zmiksować całe jajka ze śmietanką, masłem migdałowym, solą i dyniowym puree. W drugim naczyniu dokładnie wymieszać migdałową mąkę, mąkę kokosową, proszek do pieczenia i erytrytol. Dodać do mokrych składników i zmiksować.
Ubić pianę na sztywno i delikatnie połączyć z ciastem. Rozgrzej gofrownicę, posmarować kokosowym tłuszczem i piec gofry na złoty kolor. Jeść z jogurtem polane syropem z błonnika, malinami i ulubioną granolą lub posypać nasionami i cynamonem.
Wartość energetyczna jednego gofra bez dodatków 133 kcal
Tłuszcz – 11 g
Białko – 6,0 g
Węglowodany – 2,0 g
Błonnik – 1,0 g