Pyszny, zielony sos do makaronu bez mąki to wegetariańskie danie na obiad lub kolację. Mimo, że danie jest w pełni jarskie, a więc nie zawiera mięsa to jest w pełni niskowęglowodanowe ze sporą dozą tłuszczu. Nawet osoby na lchf diecie czasami chcą odetchnąć od mięsa. Makaron bez mąki z zielonym sosem to właśnie takie alternatywne danie dla mięsa.
Jak gotować lchf i wegetariańsko?
Jeśli jesteś owo lakto wegetarianinem to z łatwością możesz stosować się do lchf zasad. Zawsze podkreślam, że lchf to dieta, która przede korzystnie wpływa na zdrowie, a spadek wagi jest jej przyjemnym efektem ubocznym. Skoro więc nie jesz mięsa i ryb ale za to przetwory mleczne i jajka to wypróbuj lchf dietę i zobacz jak twoje zdrowie ulegnie poprawie, a waga zmniejszy się bez uczucia głodu. To, że lchf dieta i również wegetariańska dieta lchf dieta sycą na długo i gwarantują odchudzanie bez głodu jest ich największym atutem. Wiele osób rezygnuje z diet, właśnie ze względu na to, że czują się głodni. Nie ma powodów do rezygnacji z lchf diety. Trzeba jedynie ograniczyć węglowodany w diecie w zależności od potrzeb organizmu.
Ta dieta jest bogata w witaminy i minerały, białko oraz wysokiej jakości tłuszcze. Makaron bez mąki z zielonym sosem to prawdziwa witaminowa bomba nie mówiąc już o minerałach. Jeśli chodzi o warzywa niskowęglowodanowe w lchf diecie to jest ich sporo. Na uwagę zasługują również zioła, bo te również obok walorów smakowych mają również właściwości odżywcze.
Zielony sos lchf
Do tego sosu wybrałam jarmuż, bazylię, miętę i zielony groszek. Nic dziwnego, że po zmiksowaniu warzyw i ziół uzyskałam zielony sos o kolorze soczystej zieleni. Sos jest po prostu przesmaczny i zadowoli nawet najbardziej mięsożerną osobę. Osobiście uwielbiam mięso ale ten sos jest po prostu „to die for”! Sos przypomina nieco pesto, ale miksuję go bez dodatku orzechów czy nasion. Natomiast chętnie używam orzechów jako dodatku do dania i jako dodatkowego źródła białka.
Ponieważ jest to danie wegetariańskie należy zwrócić uwagę na kompozycję poszczególnych makroelementów tak aby spełniały one lchf zasady. Z reguły dania wegetariańskie zawierające niskowęglowodanowe warzywa charakteryzują się niższą zawartością białka. Jest korzystne zwłaszcza dla osób, które nie są zbyt aktywne fizycznie i muszą ograniczyć białko w diecie. Nie ma też problemu z dzienną dawką tłuszczów. Jeśli warzywa zostaną dobrane w odpowiednich ilościach to i ilość węglowodanów nie powinna stanowić problemu.Jak przyrządzić zielony sos lchf do makaronu dowiecie się z przepisu poniżej. Gotować lchf i wegetariańsko wcale nie jest trudno i nie wymaga wyrzeczeń.
Zielony sos lchf z brokułami i orzechami
4 porcje
Składniki
70 g zielonego groszku
400 g brokułów
50 g jarmużu
4 łyżki oliwy z oliwek
50 g parmezanu
1 ząbek czosnku
10 liści mięty pieprzowej
10 liści bazylii
1 łyżka soku z cytryny
80 g orzechów laskowych
sól i pieprz do smaku
4 porcje makaronu bez mąki, tutaj przepis
Przygotowanie
Groszek gotować w lekko osolonej wodzie przez 4 minuty. Następnie dodać jarmuż i gotować jeszcze przez 2 minuty. Odcedzić i umieścić w blenderze wraz czosnkiem, parmezanem, sokiem z cytryny, bazylią i miętą. Zmiksować na sos. Doprawić solą i pieprzem.
Brokuły podzielić na różyczki i obgotować w lekko osolonej wodzie lub podpiec w piekarniku. Wymieszać sos z makaronem i brokułami. Na koniec posypać danie prażonymi orzechami.
Wartość energetyczna 1 porcji sosu z makaronem 187 kcal
Tłuszcz – 54,5 g
Białko – 22,5 g
Węglowodany – 9,5 g
Błonnik – 11 g