sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaLCHFWegańska dieta ketonowa - czy jest możliwa?

Wegańska dieta ketonowa – czy jest możliwa?

Coraz więcej osób rezygnuje z mięsa, produktów mlecznych i owoców morza na korzyść produktów pochodzenia roślinnego. Czy wegetarianie i weganie mogą stosować dietę ketogeniczną lub dietę niskowęglowodanową? Tak, mogą, ale skomponowanie planu żywieniowego wymaga nieco więcej wiedzy i wysiłku. Właściwe podejście i stosowanie się do zaleceń pozwala przestrzegać zasady diety wegańskiej, która zazwyczaj wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym nabiał i jajka. Dieta wegańska o niskiej zawartości węglowodanów, wysokiej zawartości tłuszczów i wystarczającej ilości białka może być zdrową i zrównoważoną dietą pomocną w odchudzaniu jak i stabilizującą poziom cukru i insuliny we krwi.

Na czym polega wegańska dieta ketonowa?

Dieta ketogeniczna i inne diety wysokotłuszczowe opierają się na dużej ilości tłuszczu, niskiego zapotrzebowania na węglowodany oraz umiarkowanej ilości białka. Aby wprowadzić organizm w ketozę czyli stanu metabolicznego, w którym organizm spala tłuszcz, w wyniku którego powstałe ciała ketonowe stają się głównym źródłem energii należy ograniczyć spożycie węglowodanów do poniżej 50 gramów dziennie. Taka dieta wymaga zatem spożycia sporych ilości tłuszczu, nawet 75% zawartości diety. Dlatego przeważająca większość ludzi prowadzących ketogeniczny styl życia woli produkty zwierzęce bogate w tłuszcz jak mięso, pełnotłuste przetwory mleczne i jajka. Nie oznacza to jednak, że weganie nie mają szans na zastosowanie diety ketogenicznej nawet jeżeli muszą jeszcze bardziej ograniczyć swoją dietę poprzez zrezygnowanie z większości owoców, skrobiowych warzyw i zbóż. 

Wegańska dieta ketonowa to dieta wykluczająca produkty żywnościowe pochodzenia zwierzęcego, opierająca się o produkty roślinne bogate w tłuszcz, z niską zawartością węglowodanów i umiarkowaną białka.

Ketoza w wypadku wegan jest możliwa poprzez komponowanie posiłków obfitujących w roślinne oleje jak kokosowy, rzepakowy, sezamowy, oliwa z oliwek, mleka roślinne, awokado, nasiona, orzechy i soja. Istnieje nawet możliwość wdrożenia niskowęglowodanowych roślin strączkowych w takiej ilości aby została zachowana odpowiednia norma węglowodanów w diecie.

Czy wegańska dieta ketonowa jest zdrowa dla organizmu?

Spożywanie posiłków zarówno niskowęglowodanowych, jak i wegańskich brzmi dziwnie zwłaszcza, że diety wegańskie zawierają stosunkowo mało tłuszczu, a jednocześnie dużo węglowodanów. Diety wysokotłuszczowe i niskowęglowodanowe mają zupełnie przeciwny profil żywieniowy. Ale można być weganinem i doświadczyć korzyści płynących z niskowęglowodanowego stylu życia. Jedną z nich jest uczucie długotrwałej sytości, co może prowadzić do większej utraty wagi w porównaniu z innymi dietami, a nawet tradycyjną dietą wegańską.

Diety niskowęglowodanowe pozwalają lepiej kontrolować cukrzycę i insulinooporność, obniżają ciśnienie krwi, wartość cholesterolu LDL jak i trójglicerydów. 

Dieta wegańska ketogenna zawierająca wystarczającą ilość zdrowego tłuszczu, umiarkowaną białka i ograniczoną węglowodanów jest zdrowa i jeśli odpowiednio zbalansowana pozwala osiągnąć ketozę i zmienić źródło energii na ketony.

Ludzie mają swoje upodobania żywieniowe. Jedni lubią mięso, a drudzy wolą z niego zrezygnować z różnych względów. Jeśli chcesz schudnąć ale jesteś weganinem to wegańska dieta ketonowa może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem.

Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze