poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
Strona głównaOdżywianieJogurt kokosowy niskowęglowodany

Jogurt kokosowy niskowęglowodany

Ostatnio na rynku pojawił się kokosowy jogurt niskowęglowodanowy. Osobiście podeszłam do tego wegańskiego jogurtu bardzo sceptycznie, no bo jak jogurt kokosowy może smakować jak jogurt.

Mile zaskoczył mnie fakt, że jogurt jest dość tłusty. Zawiera trochę ponad 8 gramów tłuszczów. Jest w nim 5 gramów węglowodanów, więc też w normie. Zawiera jednak dużo mniej białka niż jogurt z mleka, bo około 1 grama na 100 gramów produktu.

Akurat mała ilość białka mi akurat nie przeszkadza. LCHF dieta jest dietą wysokotłuszczową, ale też zawiera sporo białka. Warto więc podaż białka balansować produktami, które są tłuste, ale zawierają mało białka.

Ograniczona ilość węglowodanów na diecie lchf sprawia, że organizm wykorzystuje zapasy glukozy w postaci samej glukozy, ale też tej zamienionej w glikogen. Podczas restrykcyjnej lchf diety następuje całkowite zużycie wątrobowych zapasów glikogenu.

kokosowy jogurt niskowęglowodanowy dieta ketogeniczna

Produkcja glukozy utrzymywana jest wówczas dzięki procesowi zwanym glukoneogenezą, który polega na wytwarzaniu glukozy z innych prekursorów niż węglowodany. Kiedy więc zaczyna brakować glukozy organizm reguluje jej poziom przekształcając w pierwszej kolejności białka, ale też kwas mlekowy, a także glicerol.

Ograniczenie białka w diecie zmusza zatem organizm do spalania tłuszczów, aby uzupełnić zasoby energii. Poznając mechanizmy, które regulują funkcjonowanie organizmu, bardzo łatwo można nimi manipulować poprzez odpowiednią dietę. Zaletą lchf diety jest to, że można jeść tłuszcz, ale trzeba ograniczyć węglowodany, aby móc spalać tłuszcz. To naprawdę nie jest trudne.

kokosowy jogurt niskowęglowodanowy ketoza zdrowe odżywianie lchf dieta

Procesy metaboliczne zachodzące w organizmie są bardzo skomplikowane i wymagają dużego nakładu energii. Poprzez dietę lchf możemy je przyspieszyć bez głodzenia. Stąd znajomość produktów odżywczych z naciskiem na biodostępność i gęstość odżywczą ma duże znaczenie w optymalizacji diety.

Wracając do wegańskiego jogurtu kokosowego to jest produkt zdecydowanie godny polecenia. Ilość tłuszczu można łatwo zwiększyć dodając MCT olej. MCT olej można nabyć w formie sproszkowanej. Proszek bardzo łatwo miesza się z jogurtem i jest w ogóle niewyczuwalny w smaku. Jogurt świetnie smakuje z owocami. Można go posypać nasionami lub zjeść z domową granolą.

kokosowy jogurt niskowęglowodanowy

Kokosowy jogurt niskowęglowodanowy jest delikatny w smaku. Osoby, które nie tolerują produktów mlecznych mogą swobodnie wymienić mleczne jogurty na wegański jogurt kokosowy.

Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze