Przyrost wagi w święta to problem wielu osób. Trudno im odmówić sobie świątecznego jedzenia i odejść od świątecznego stołu. Świąteczne potrawy są wysokokaloryczne, jeśli więc nie skompensujemy nadmiar kalorii treningiem to nadwaga jest nieunikniona. Oto 8 wskazówek, które pomogą Wam uniknąć przyrostu masy ciała podczas świąt:
Bądźcie aktywni z rodziną i przyjaciółmi. …
Obserwujcie swoje porcje. …
Unikajcie węglowodanów. …
Nie podjadajcie. …
Śpijcie i odpoczywajcie. …
Kontrolujcie swój stres. …
Zachowajcie kontrolę nad makroelementami. …
Nie zapominajcie o odpowiedniej ilości błonnika. …
Łatwo powiedzieć trudno wykonać? W święta przybywa nam kilka kilogramów. Na pocieszenie dodamy, że jest to głównie zgromadzona woda, zwłaszcza jeśli dieta zawiera o wiele więcej węglowodanów niż przewiduje LCHF dieta. Węglowodany wiążą wodę. 3 dni diety bogatej w węglowodany od razu objawia się przyrostem wagi i wystającym brzuchem.
Fizyczna aktywność
Większość Polaków spędza święta przed telewizorem. Taka bezczynność gwarantuje przyrost wagi w święta w bardzo szybkim tępie. Warto więc pomyśleć o dodatkowym ruchu podczas świąt. Wystarczy, że to będzie godzinny spacer w parku lub runda na rowerze. Jeśli mieszkacie w pobliżu lodowiska to wybierzcie się na łyżwy.
Kontrola porcji
Na święta przyrządzamy wiele różnych dań i oczywiście wszystkie musimy spróbować. Jest to po prostu niemożliwe, bo żołądek nie jest przyzwyczajony do takiej ilości jedzenia w tak krótkim czasie. Najlepiej więc jeść małe porcje. Wtedy można spróbować wszystkiego po trochu, a przy tym dobrze się czuć.
Unikajcie węglowodanów
Przyrost wagi w święta zależy od węglowodanów. Węglowodany to problem bezpośrednio prowadzący do tycia. To jest niepodważalny fakt. Nadmiar węglowodanów w połączeniu z tłuszczami i białkami podnosi poziom cukru we krwi i praktycznie zmusza organizm do ich ciągłej utylizacji. Dlatego tłuszcz i białko jedzone w tym samym czasie od razu wędruje do wątroby, a potem są składowane w tkance tłuszczowej. Co się dzieje z nadmiarem węglowodanów? Również są składowane jako tłuszcz w tkance tłuszczowej.
Przekąski z głową
Oczywiście siedzenie przed telewizorem jest o wiele przyjemniejsze, jeśli w pobliżu jest wiele smacznych przekąsek. Na ogół jest to porcja pierogów czy kawałek ciasta.
Mnóstwo kalorii i mnóstwo węglowodanów. Są jednak przekąski, które sycą i regulują poziom cukru we krwi jak np. śledzie w oliwie. Są to idealne przekąski lchf diecie. Zaspokajają głód i ochotę na słodkie.
Ale jeśli już tak bardzo chcecie spróbować ciasta mamy…Po prostu zaplanujcie co jeszcze możecie zjeść aby nie przekroczyć dziennej podaży kalorii i co najważniejsze węglowodanów.
Sen i odpoczynek
Wiele z nas cierpi na niedobór snu i zmęczenie. Trudno połączyć pracę i rodzinne obowiązki w ciągu pracowitego roku. Dlatego podczas świąt warto wykorzystać wolny czas na odpoczynek i sen. Sen stabilizuje uczucie głodu, zmniejsza poziom hormonu głodu greliny. Sen i odpoczynek nawet ten aktywny wpływają kojąco na samopoczucie. Wprowadzają w nasze życie harmonię. Wystarczająca ilość snu poprawia metabolizm. Dlatego śpijmy długo i rezygnujmy ze świątecznego śniadania.
Kontrola nad stresem
Przedświąteczne porządki i świąteczne przygotowania często wywołują w nas stres. Osoby zestresowane zwykle mają wysoki poziom kortyzolu, hormonu uwalnianego w odpowiedzi na stres. Chronicznie wysoki poziom kortyzolu może powodować zwiększenie masy ciała, ponieważ wiąże się to z większym spożyciem pokarmu.
Dodatkowo stresujący styl życia powoduje, że sięgamy po fast food, który w większości obfituje w węglowodany. Z tych powodów ważne jest, aby ogólnie kontrolować poziom stresu i uchronić się od przejadania.
Kontrola nad makroelementami
Jeśli jesteście już na LCHF diecie to zachowanie diety i wagi podczas świąt nie powinno Wam przyspożyć większych trudności. Oczywiście możecie wypaść z ketozy jeśli przekroczycie dzienną porcję węglowodanów.
Odpowiednia ilość białka i tłuszczu podczas świąt zmniejsza automatycznie spożycie kalorii poprzez zmniejszenie głodu i apetytu.
Białko zwięrzęce jest bardziej bioaktywne niż białko roślinne, przez co korzystne dla kontroli wagi, ponieważ zwiększaja metabolizm i poziom hormonów zmniejszających apetyt. Odpowiednia ilość zwierzęcego białka w połączeniu ze zdrowymi tłuszczami jest bardzo korzystne dla kontroli wagi jak również podczas odchudzania.
Błonnik w diecie
Błonnik jest kolejnym ważnym składnikiem odżywczym, który przyczynia się do sytości i wzmożonej przemiany materii. Niektóre badania pokazują, że zwiększenie błonnika pokarmowego może zmniejszyć całkowite spożycie kalorii, co może pomóc w zapobieganiu przybieraniu na wadze podczas świąt.
Niestety w wielu popularnych polskich potrawach świątecznych brakuje odpowiedniej ilości błonnika. Dlatego musimy je jeść z umiarem. Warto rano po przebudzeniu wypić szklankę siemienia lnianego napęczniałego w wodzie. Taka kuracja poprawi trawienie podczas świąt. Można ją nawet kontynuować po świętach, jeśli codzienna dieta zawiera zbyt mało błonnika.
Poza wyżej wymienionymi wskazówkami, najlepiej trzymać się diety i ograniczyć ilość cukrów.