LCHF piernik czyli lchf świątecznie… Święta już za dwa tygodnie i każdy z nas planuje co by tu upiec coś słodkiego bez cukru i mąki tak aby pozwoliło utrzymać niskowęglowodanową dietę. Nic trudnego! Praktycznie każdy tradycyjny świąteczny wypiek można upiec bez mąki i cukru.
Z pomocą przychodzi mąka migdałowa i mąka kokosowa, a zamiast cukru warto użyć erytrytol, który objętością przypomina cukier ale wiadomo nie podnosi poziomu cukru we krwi. Jednym z wypieków niskowęglowodanowych, który pojawia się na świątecznym stole jest niewątpliwie piernik. Proponujemy przepis na puszyste ciasto piernikowe na bazie mąki migdałowej i kokosowej oraz błonnika.
Dodatek błonnika w wypiekach lchf jest konieczny ze względu na właściwości wiążące błonnika. Ciasto trzyma się kupy i nie kruszy się.
Oczywiście lchf piernik wymaga korzennych przypraw. Można użyć gotowej mieszanki korzennej lub po prostu dodać kardamon, cynamon, imbir czy pieprz w odpowiednich proporcjach.
lchf ciasto piernikowe jest super korzenne niezależnie czy będzie to kupna czy domowa mieszanka.
LCHF piernik
16 porcji
Składniki
4 jajka
140 g erytrytolu
80 g masła, roztopionego
75 ml kwaśnej śmietany
70 g kokosowej mąki
50 g migdałowej mąki
1 łyżka fiberhusk
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki przyprawy korzennej
szczypta soli
Przygotowanie
Piekarnik nastawić na 160ºC na termoobieg lub bez termoobiegu na 175ºC. Jajka i erytrytol ubić na puszystą masę. Roztopić masło i schłodzone dodać do jajek. Lekko zmiksować. Następnie dodać śmietanę i krótko zmiksować. W oddzielnej misce wymieszać mąkę kokosową, mąkę migdałową, proszek do pieczenia i przyprawę korzenną. Jeśli masło było niesolone dodać ¼ łyżeczki soli. Wsypać suche składniki do masy jajecznej i krórko zmiksować do połączenia składników.
Foremkę o pojemności 1 l wysmarować tłuszczem lub wyłożyć papierem do pieczenia. Przełożyć masę, wygładzić powierzchnię i piec ciasto przez około 40 minut lub do suchego patyczka.
Wartość energetyczna 1 porcji 164 kcal
Tłuszcz – 8,5 g
Białko – 3,6 g
Węglowodany – 1,8g
Błonnik – 2,8 g