Czy powinieneś spróbować diety ketogenicznej? Zdrowa dieta ketogeniczna jest uznawana nie tylko za cud odchudzania ale również ale również za efektowną dietoterapię w większości chorób naszego wieku.
Coraz częściej w świecie diet odchudzających zwracają uwagę plany żywieniowe oparte na dietach niskowęglowodanowych i wysokobiałkowych. Diety paleo i Atkins należą do tej kategorii. Czasami są określane jako diety ketogenne lub po prostu diety keto.
Jednak prawdziwa zdrowa dieta ketogeniczna jest inna. W przeciwieństwie do innych diet o niskiej zawartości węglowodanów, które koncentrują się na białkach zdrowa dieta ketogeniczna koncentruje się na tłuszczach, które stanowią nawet do 90% dziennych kalorii. Jest to rodzaj diety, który można wypróbować jako eksperyment przynajmniej przez 3 miesiące. Kiedy już poznacie dobroczynne efekty diety ketogenicznej dla waszego zdrowia i dla odchudzania to nie będzie chcieli zrezygnować z tej diety. Zdrowa dieta ketogeniczna stanie się waszym nowym stylem życia. Warunkiem zdrowia i bezpiecznego odchudzaniajest kontynuacja diety ketogenicznej.
Zdrowa dieta ketogeniczna – jak działa
Zdrowa dieta ketogeniczna ma na celu zmusić twoje ciało do spożytkowania energii pochodzącej z tłuszczów w postaci ciał ketonowych. Ludzki organizm zamiast korzystać z energii pochodzącej z węglowodanów czyli glukozy wykorzystuje ketony i tłuszcz zawarty w tkance tłuszczowej.
Spalanie tłuszczu wydaje się idealnym sposobem na zrzucenie kilogramów. Ale pozyskanie wątroby do wytwarzania ciał ketonowych wymaga ograniczenia węglowodanów w codziennej diecie do 20 – 50 gramów dziennie (pamiętaj , że średnia zawartość cukru w bananie to 27 gram). Poza węglowodanami ważne jest również przejąć kontrolę nad produkcją insuliny. Insulina powoduje odkładanie tłuszczu i tak długo jak jest wydzielana w organizmie, a jej poziom jest stale podwyższony będzie niemożliwe spalanie tłuszczów z tkanki tłuszczowej. Dlatego osiągnięcie stanu ketozy jest czasami trudne i głównie związane z brakiem znajomości jakie produkty wywołują insulinogenny efekt. Okres adaptacji do ketozy zależy od organizmu i może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Należy również zwrócić uwagę na podaż białka. Za duża ilość białka w diecie ketogenicznej może zakłócać ketozę.
Co jeść na diecie ketogenicznej
Dieta ketogeniczna ma duże zapotrzebowanie na tłuszcze, które praktycznie należy spożywać podczas każdego posiłku. W codziennej diecie przy 2000 kalorii może to wyglądać tak: 165 gramów tłuszczu, 40 gramów węglowodanów i 75 gramów białka. Jednak dokładny stosunek zależy od konkretnych potrzeb i preferencji.
Na diecie ketogenicznej zaleca się spożywanie zarówno nienasyconych jak i nasyconych kwasów tłuszczowych głównie pochodzenia zwierzęcego. Należy przy tym pamiętać, że spożywanie mięsa i ryb wiąże się również z dużym spożycie białka, ponieważ tam gdzie występują tłuszcze znajdują się również dużo białka. Mięso i ryby nie zawierają węglowodanów, a białko w nich występujące ma wyższą biodostępność.
Wybierając zatem inne źródła energii jak orzechy, owoce i warzywa należy trzeba zwrócić uwagę nie tylko na zawartość białka ale i węglowodanów.
Czy dieta ketogeniczna jest zdrowa
Przeciwnicy diety ketogenicznej oceniają ją jako niebezpieczną dietę dla zdrowia zwłaszcza podczas długiego okresu. Jest to nieprawdą. Dieta ketogeniczna nie jest jakimś nowym wymysłem. Wręcz przeciwnie! Dieta ketogeniczna jest znana przynajmniej od stu lat i stosowana w leczeniu epilepsji, cukrzycy, a nawet niektórych form raka.
Wiele sceptyków twierdzi bezpodstawnie, że dieta szkodzi wątrobie i nerkom. Nie ma ryzyka stosowania diety przez osoby, które mają zdrową wątrobę i nerki. W innym przypadku dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta w zależności od jego stanu zdrowia.