LCHF dieta to dieta metaboliczna, która poprawia zdrowie. Ile ważymy w dużej mierze zależy od stanu naszego zdrowia. Zarówno nadwaga jak i niedowaga w pełni odzwierciadlają stan naszego zdrowia. Niektóre szczupłe osoby, choć są szczupłe to jednak mają „brzuszek”. Odchudzając się tradycyjnie poprzez restrykcję kaloryczną, aby pozbyć się brzuszka, chudną jeszcze bardziej. Z dietą LCHF jest inaczej.
Wiele osób postrzega LCHF jako dietę odchudzającą, ale LCHF to dieta metaboliczna na poprawę zdrowia. Dieta prowadzi do spadku wagi, jeśli osoba ma nadwagę, ponieważ dieta zapewnia większe uczucie sytości, poprzez spożywanie mniejszej ilości zdrowego jedzenia.
Należy jednak pamiętać, że dieta LCHF jest dietę wysokoenergetyczną i dlatego może pomóc osobom z niedowagą w przybraniu na wadze bez rozrostu tkanki tłuszczowej. Ta dieta po prostu normalizuje wagę. Wiele osób ma czasami całkiem nierealne podejście do swojej wagi. Bycie szczupłym nie oznacza, że jest się zdrowym i ładnie się wygląda.
Dieta LCHF reguluje wagę i jeśli spadek wagi lub jej przyrost się zatrzyma to w większości przypadków oznacza to docelową wagę.
Zdrowe przybieranie na wadze
Osoby, które pragną przytyć można porównać do niemowląt. Od pierwszych tygodni życia waga i wzrost są regularnie kontrolowane i wzrastają potencjalnie. Podobnie jest z osobami z niedowagą. Niektóre z nich chcą przytyć kilka kilogramów, inne z kolei chcą budować tkankę mięśniową. Jest to proces stopniowy. Powiększające się mięśnie zwiększają dotlenienie, zużycie energii, ale i zwiększają zapotrzebowanie na jeszcze większą ilość energii. Tak więc masa ciała rośnie proporcjonalnie do ilości energii jaką dostarczamy organizmowi.
Kobiety i mężczyźni chcą przytyć z różnych powodów:
- poprawa sportowych wyników
- zapobiec przedwczesnemu starzeniu się (utrata masy mięśniowej jest naturalną konsekwencją starzenia się)
- ogólna poprawa zdrowia dla bardzo szczupłych osób
- uzyskanie większej energii życiowej
- odzyskanie pewności siebie
- poprawienie wyglądu
Niestety wiele osób chce iść na skróty i zamiast uzyskać przyrost masy za pomocą zdrowego jedzenia jakim niewątpliwie jest LCHF korzystają z różnego rodzaju suplementów jak anaboliczne steroidy i kreatyny. Podobnie jest z osobami, które chcą schudnąć. Produkty na odchudzanie po prostu zalewają rynek, a gdzie jest zdrowy rozsądek?
Czy niedowaga jest niezdrowa?
Aby stwierdzić, że niedowaga jest niezdrowa należy poznać jej przyczynę. Wiele schorzeń jak problemy z jelitami, niedobory podstawowych składników odżywczych oraz nowotwory mogą prowadzić do utraty wagi, bezpośrednio lub poprzez hamowanie apetytu. Jest to wtedy niebezpieczna dla zdrowia niedowaga, która wiąże się z niższą masą mięśniową lub jej znaczną utratą oraz ogólnym osłabieniem organizmu.
Niedowaga spowodowana zaburzeniami w odżywianiu na tle psychicznym jest niemniej groźna i wymaga profesjonalnej pomocy w postaci kognitywnej terapii.
Większość osób, które chcą przytyć mają BMI, które mieści się w normie – 18,5 – 25. Nie jest to niepokojąca waga. Na ogół odpowiedni trening i dieta gwarantują przyrost wagi w postaci tkanki mięśniowej. Należy pamiętać, że mięśnie ważą więcej niż tkanka tłuszczowa, ale zajmują mniej miejsca.
Jak przytyć w zdrowy sposób?
Dieta LCHF to także zdrowy sposób na przytycie. Dzięki tej diecie organizm zyskuje potrzebną do rozwoju energię. Nie są to jednak puste kalorie! Dieta wysokotłuszczowa, która jest dietą wysokokaloryczną pozwala na przyrost wagi bez odkładania się tłuszczu. W porównaniu do tradycyjnej diety, gdzie można przytyć jedząc codziennie lody, słodycze, pić słodzone napoje dieta lchf zapobiega cukrzycy i tworzeniu się oponki wokół brzucha. Uwagę zwracają szczupłe osoby, które mają duży i otłuszczony brzuch. Czy to jest ich taka natura, czy po prostu wynik nieprawidłowej diety?
Podobnie jak szybkie chudnięcie tak i szybkie przybywanie na wadze jest równie krótkotrwałe i niezdrowe. I tu i tu potrzebny jest rozsądek, a czas to zwycięzca tych procesów.
Zarówno przytycie jak i chudnięcie za pomocą diety LCHF opiera się na zdrowym i wysokiej jakości spożywczej jedzeniu. Gęstość spożywcza produktów mówi o zawartości substancji spożywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdrowe odżywianie to nie liczenie kalorii, ale nacisk na to co zawierają produkty spożywcze.
Przeciętny posiłek w lchf diecie to 500 kalorii. 500 kcal pochodzących z białego ryżu i 500 kcal pochodzących z 1 awokado i 3 jajek nie są sobie równe. Awokado i jajka to prawdziwa bomba spożywcza! Biały ryż zawiera mnóstwo węglowodanów, kiedy awokado i jajka są bogate w wysokiej jakości zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały, a białko w jajku należy do najwyższej jakości. Zamiast koncentrować się na kaloriach lepiej zwrócić uwagę na to co się je i co organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Na pewno nie są to puste kalorie!
15 porad jak przytyć
Porady niżej podane to porady dla zdrowych osób bez zaburzeń metabolicznych, które poprzez prawidłowe odżywianie i trening chcą przytyć i budować mięśnie bez nadmiernego udziału węglowodanów. Węglowodany na tej liście to węglowodany wolno przyswajalne. Węglowodany wolno przyswajalne, pomagają uzyskać masę mięśniową i uzupełniają zapasy glikogenu w mięśniach. Są to węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, powoli wchłaniane do krwi i przewodu pokarmowego.
- porcja żółtego sera do każdego posiłku
- zamienić szklankę wody na szklankę mleka roślinnego, np. kokosowego
- dodatkowa porcja na śniadanie w postaci lchf granoli
- gorąca czekolada na bazie kokosowego mleka i kakao
- śmietanka kremówka do kawy
- dodatkowe awokado każdego dnia
- dodatkowy tłuszcz do obiadu lub na kolację w postaci oliwy, kokosowego oleju lub MCT
- wystarczająca ilośc snu minimum 7 godzin
- wybierać tłuściejsze mięso
- zapiekać potrawy z dużą ilością sera
- jeść na deser owoce jagodowe z jedną kostką gorzkiej czekolady, minimum 80% kakao
- zamiast czarnej kawy pić latte
- jeść keto kulki jako przekąski
- codziennie garść orzechów
- można jeść więcej wysokiej jakości węglowodanów, a więc więcej zielonych warzyw, kiełki roślinne, otręby, nerkowce i pistacje