Dlaczego nie chudniesz na diecie niskowęglowodanowej?
Diety niskowęglowodanowe jak lchf dieta i dieta ketogeniczna są bardzo skuteczne. Jest to niezaprzeczalny fakt naukowy. Jak w przypadku każdej diety tak i w diecie niskowęglowodanowej czasami następuje zahamowanie spadku wagi zanim osiągnie się pożądaną wagę.
Oto 15 możliwych powodów, dla których nie tracisz wagi na diecie niskowęglowodanowej:
1. Tracisz tłuszcz ale po prostu tego nie widzisz
Utrata masy ciała nie jest funkcją liniową. Są dni kiedy waga spada szybko i takie dni, kiedy ten spadek jest zahamowany, a waga nawet się podnosi. Nie oznacza to, że dieta niskowęglowodanowa nie działa. Spadek wagi następujący w pierwszych tygodniach diety, u większości osób związany jest głównie z utratą wody. Po początkowej fazie odchudzania następuje znaczne jego zwolnienie. Oczywiście, utrata wagi to nie to samo co utrata tłuszczu. Tłuszcz jest lżejszy ale zajmuje więcej miejsca. Przyrastajaca tkanka mięśniowa jest natomiast cięższa ale zajmuje mniej miejsca. Codzienne ważenie może tylko zniechęcić do dalszego odchudzania. Najlepiej zamiast ważenia mierzyć swoje postępy. Do tego celu wystarczy użyc zwyklej miary krawieckiej, aby zmierzyć obwód talii, bioder i ud. Można również robić zdjęcia i w ten sposób dokumentować swoje postępy w odchudzaniu. Najlepszym dowodem na to, że się traci tłuszcz są ubraniu, które stają się coraz luźniejsze
2. Jesz za dużo węglowodanów
Niektóre osoby są bardziej wrażliwe na węglowodany i muszę podchodzić do nich bardziej restrykcyjnie. Dzienna dawka węglowodanów nie powinna być wyższa niż 50 gramów. Należy zwrócić uwagę na to co się je i być może wykluczyć nadmiar owoców. Owoce można wtedy zastąpić większą ilością tłuszczu, białka i zielonych warzyw liściastych. Aby się upewnić, że węglowodany stanowią tylko 5% dzienne spożycia najlepiej zapisywać wszystko co się je lub dokładnie sporządzać posiłki według planu diety, który można zakupić tutaj.
3. Za bardzo się stresujesz
Niestety nie zawsze wystarczy jeść zdrowo i trenować. Stres pobudza hormony stresu jak kortyzol, który utrudnia odchudzanie. Przewlekłe wydzielanie kortyzolu zwiększa apetyt. Warto więc zapanować nad stresem za pomocą medytacji i głębokiego oddechu, a przede wszystkim przestać przebywać w środowisku, które powoduje stres.
4. Jesz za dużo przetworzonej żywności
Dieta niskowęglowodanowa to coś więcej niż tylko obniżenie spożycia węglowodanów. Węglowodany należy zastąpić pełnowartościowymi pokarmami, bogatymi w tłuszcz i białko. Dieta oparta na mięsie, rybach, jajkach, zielonych warzywach i zdrowych kwasach tłuszczowych zapewni efektywne odchudzanie.
5. Za dużo orzechów w diecie
Orzechy to niewątpliwie zdrowa przekąska. Zawierają bardzo dużo zdrowych kwasów tłuszczowych i dużo białka. 100 g orzechów to stanowi około 80 % tłuszczu. Niektóre orzechy zawierają jednak sporo węglowodanów. Należy więc je traktować jako przekąskę, jeść po kilka dziennie i wybierać te, które mają najmniej cukru jak makadamia czy pekanowce.
6. Brak wystarczającej ilości snu
Sen jest niezwykle ważny dla ogólnego stanu zdrowia, a badania pokazują, że brak snu koreluje z przyrostem masy ciała i otyłością. Trening i dobre jedzenie nie wystarczą jeśli występuje deficyt snu. Problemy ze snem mają różne przyczyny. Jeśli ktoś pije zbyt dużo kawy, powinien ją pić tylko do południa, aby poprawić jakość snu. Spoczynek w kompletnej ciemności relaksuje organizm o wiele szybciej i powoduje, że ten zapada w sen. Alkohol i trening o późnej porze utrudniają zaśnięcie. Lepiej więc trenować rano i nie przesadzać z alkoholem wieczorami. Warto się zrelaksować czymś innym jak np. czytaniem książki. Dobrze jest chodzić spać regularnie, bo organizm szybko przyzwyczaja się do jednej pory snu.
7. Za dużo przetworów mlecznych
Mleko i jego przetwory mogą powodować problemy ze schudnięciem. Obok białka mleko zawiera również cukier, który podnosi poziom insuliny we krwi. Również białko z nabiału może wpływać na zwiększoną produkcję insuliny i hamowanie spalania tłuszczu. Warto więc przez jakiś czas zrezygnować z mleka, jogurtu i śmietany, aby ustalić jak reaguje organizm. Masło, chociaż jest produktem pochodzenia mlecznego to jednak zawiera bardzo mało białka i nie przysparza żadnych problemów w odchudzaniu.
8. Trening a odchudzanie
Będąc na diecie lchf można schudnąć bez treningu. Trening to nie narzędzie do nadmiernego spalania kalorii przy ich ograniczeniu w diecie. Trening powinien sprawiać przyjemność. Prawdą jest jednak, że prawidłowo dobrany trening wspomaga metabolizm, zwiększa masę mięśni i poprawia ogólne samopoczucie. Trening reguluje i stabilizuje wydzielanie hormonów, głównie hormonu wzrostu. Dzienny wysiłek fizyczny w postaci spaceru czy nawet domowe porządki to porcja ruchu, która wiele znaczy dla zdrowia i odchudzania.
9. Jesz za dużo” zdrowych cukrów”
Nie ma czegoś takiego jak zdrowe cukry! Cukier kokosowy czy mniej rafinowany brązowy cukier to jednak cukry. Nawet miód i syrop z agawy to potężna dawka węglowodanów. Cukier należy wykluczyć z diety, bo hamuje odchudzanie. Żaden trening nie pomoże jeśli dieta zawiera tylko węglowodany. Więc co używać zamiast cukru? Na rynku jest wiele dobrych słodzików ale każda osoba reaguje na nie inaczej. Jedni mogą pić napoje gazowe typu” zero” inni natomiast nie. Substancje słodzące w gazowanych napojach to nie najlepszej jakości słodziki i często powodują skok insuliny. Najlepiej przyzwyczaić się do jedzenia bez słodzenia słodzikami, a jeśli już zajdzie taka potrzeba to tylko wybierać te najlepsze jak stewia, ksylitol i erytrytol.
10. Hormonalne zaburzenia utrudniają odchudzanie
Zaburzenia hormonalne są leczone lekami, które regulując wydzielanie danego hormonu powodują terminację lub nadmiar wydzielania innego hormonu często z negatywnym skutkiem. Podawanie leku nie rozwiąże problemu, ale dieta lchf tak. Taka hormonalna karuzela nie wpływa korzystnie na odchudzanie. Warto więc skontrolować poziom najważniejszych hormonów, jeśli nastąpiło zahamowanie spadku wagi. Odpowiednia modyfikacja diety i zmiana trybu życia mogą doprowadzić do regulacji hormonów już w bardzo krótkim czasie.
11. Za często jesz
Dieta lchf jest dietą sytą, więc przekąski czy jakiś deser są w niej po prostu kolejnym pomysłem na smaczny posiłek. Częste jedzenie małych porcji jest po prostu mitem. Bardziej naturalne dla ludzi jest właśnie jedzenie dwóch lub trzech posiłków dziennie. Wtedy organizm sam uzupełnia zasoby energii przetwarzając glikogen i tłuszcz w wątrobie.W lchf diecie spalanie tłuszczu zachodzi na pełnych obrotach bez zmniejszenia ilości kalorii, czyli jest to odchudzanie bez głodu. Błędem jest ograniczenie kalorii w diecie, ponieważ następuje ujemny bilans w stosunku do wydatków energetycznych. Generalna zasada jest taka, że organizmowi trzeba dostarczyć tyle kalorii ile dziennie ich spala. Dlatego należy jeść dwa lub trzy wysokoenergetyczne posiłki dziennie i tylko wtedy, kiedy zaczynamy odczuwać głód. Warto również się lekko przegłodzić stosując intermittent fasting. A więc jeść tylko o określonej porze.
12. Trzymać dietę I nie oszukiwać
Dieta lchf jest dietą bez głodu ale trzeba ją kontynuować bez oszukiwania. Jest to dieta, która wymaga okresu adaptacji. Każdy dzień diety jest ważny, więc nie ma miejsca na oszukiwanie, a więc na jedzenie większej ilości węglowodanów. Nie można jeść lchf przez tydzień, aby potem przez kolejny tydzień oszukiwać. Każdy dzień w diecie jest ważny i przybliża do pełnego spalania tłuszczów poprzez ketozę. Tego typu problemy pojawiają się u osób, które są uzależnione od jedzenia. W tym wypadku najlepiej pozbyć się wszystkich snacks i łakoci z domu. W ten sposób można odzyskać kontrolę nad jedzeniem. Mentalny trening jest ważnym elementem podczas odchudzania.
13. Jesz za dużo kalorii
Jedną z przyczyn, dla których dieta lchf i dieta ketogeniczna dają tak dobre rezultaty w odchudzaniu to redukcja apetytu. Zmniejszenie apetytu wiąże się ze zmniejszeniem ilości pobranych kalorii. Dzieje się tak zazwyczaj po dłuższym okresie, ponieważ organizm jest w pełni przestawiony na spalanie zasobów tłuszczu. Dlatego wiele osób będących na lchf diecie zaczyna jeść mniej, bo po prostu nie czują głodu, być może po raz pierwszy w życiu. Jednakże nawet na diecie lchf może nastąpić pewne zahamowanie w odchudzaniu nawet jeśli przestrzega się planu diety. Najczęściej przytrafia to się kobietom w menopauzie i najpewniej jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi. W tym wypadku warto zmniejszyć ilość kalorii, aby pobudzić spalanie tłuszczów. Czasami wystarczy kilka dni lub tydzień, aby zauważyć różnicę. 500 kalorii mniej dziennie pozwala teoretycznie schudnąć 0,5 kg w ciągu tygodnia.
14. Realistyczne podejście do odchudzania
Odchudzanie to długi i powolny proces podobnie jak nadwaga. To maraton, a nie szybki bieg. 0,5–1 kg spadek wagi tygodniowo to realistyczne oczekiwania. Faktem jest, że niektórzy ludzie chudną szybciej niż inni, co często się wiąże z dużą nadwagą wyjściową. Nie powinno to jednak zniechęcać. Po prostu organizm wymaga dłuższej adaptacji do nowej diety. Nawet jeśli odchudzanie jeszcze nie spełnia oczekiwań, to na pewno lchf wpływa już pozytywnie na zdrowie. Prędzej czy później osoba osiągnie właściwą wagę, a więc wagę dostosowaną do budowy ciała. Pamiętajmy, że dieta to nie formowanie ciała na wzór modelki.
15. Zmiana diety na dietę lchf
Osoby, które przez dłuższy czas były na diecie ograniczającej ilość kalorii mogą mieć chwilowe problemy z odchudzaniem. Wiąże to się ze zmniejszonym wskaźnikiem podstawowej przemiany materii, BMR. BMR (basal metabolic rate) nazywany jest również tempem metabolizmu podstawowego i określa najmniejsze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne potrzebna do zachowania funkcji życiowych organizmu. Dlatego osoby po przejściu na lchf dietę mogą zauważyć nie tylko zahamowanie spadku wagi, ale i jej wzrost. Po około 2–3 miesiącach wszystko wraca do normy.
Przemiana materii w przypadku każdego człowieka wygląda inaczej i zależy od wielu czynników między innymi od płci i wieku. Na przemianę materii mają również wpływ dieta, aktywność fizyczna i hormony. Wszystkie te czynniki są ze sobą ściśle powiązane, ale głównym czynnikiem decydującym w odchudzaniu jest niewątpliwie prawidłowa dieta, dieta niskowęglowodanowa jak dieta lchf i dieta ketogeniczna.