Ten przepis na lchf cytrynowy chleb z cukinią jest wykonany z prostych składników, tworząc szybki chleb bezglutenowy i bezmleczny, pełen lekko słodkiego, orzeźwiającego smaku oraz mnóstwa składników odżywczych! To niby ciasto z powodzeniem można zjeść na śniadanie, podwieczorek lub deser!
Nie wiem, jak Wy, ale każdego lata mam mnóstwo cukinii! Nie narzekam jednak. Wykorzystuję ją w przepisach takich jak cukiniowe paluszki, keto zoodles z sosem, cukiniowe lasagne, czy omlet z cukinii.
Przygotuj ten prosty, cytrynowy chleb z cukinią z prostych składników, które, jeśli jesteś na lchf diecie na pewno masz pod ręką. Poczęstuj nim rodzinę i znajomych! Na pewno wszyscy będą zadowoleni!
A jeśli lchf dieta jest dla ciebie nowością, którą koniecznie chcesz wypróbować jako nowy i zdrowy styl życia to przeczytaj mój artykuł lchf dla początkujących. Znajdziesz w nim wskazówki jak zdrowo jeść i zdrowo chudnąć rezygnując z nadmiaru węglowodanów.
Z artykułu jak piec bez mąki i cukru dowiesz się jakie zamienniki mąki i cukru używać do wypieków ciast, chleba, czy jak zrobić niskowęglowodanowy makaron.
Jeśli potrzebujesz więcej pomocy wybierz program żywieniowy, który odpowiada Twoim dietetycznym potrzebom.
Prosty przepis na najlepszy chleb z cukinii bez mąki i cukru
Chociaż uwielbiamy dania wytrawne, od czasu do czasu mamy ochotę na coś trochę słodszego. Wchodzi wtedy na scenę ten przepis na cytrynowy chleb z cukinią w wersji niskowęglowodanowej! Miękki, puszysty i pełen słodkiego, cytrusowego smaku, to idealny chleb na ciepłe dni lata, ponieważ:
• Tworzy się go z garści prostych składników.
• Jest bezglutenowy i bezmleczny.
• Jest niskowęglowodanowy.
• Piecze się w mniej niż godzinę.
• Jest pełen składników odżywczych i smakuje jak deser.
Korzyści zdrowotne z cukinii
Nie kocham cukinii tylko ze względu na jej wszechstronność zastosowania w kuchni, ale także ze względu na jej korzyści zdrowotne! Cukinia jest doskonałym źródłem witamin i minerałów, w tym witaminy A, manganu, witaminy C, potasu, magnezu, witaminy K, kwasu foliowego i miedzi. Poza tym jest niskokaloryczna i zawiera bardzo mało węglowodanów. W związku z tym, włączenie jej do zdrowej diety może pomóc:
• Zmniejszyć poziom cukru we krwi.
• Poprawić zdrowie serca.
• Wzmocnić wzrok.
• Wspomóc odchudzanie.
LCHF cytrynowy chleb z cukinią
12 porcji
Składniki
200 g cukinii
350 g mąki migdałowej
40 g pofiber
3 łyżki nasion chia
Nasiona z wanilii z jednej laski
1 cytryna, otarta skórka i sok z połowy
1½ łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
½ łyżeczki soli
3 duże jajka
250 ml syropu z błonnika
6 plasterków cytryny
Przygotowanie
Nastawić piekarnik na 175°C, góra – dół. Formę do pieczenia o rozmiarach 12 cm x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Zetrzeć cukinię na tarce i odstawić ją na sicie na 20 minut.
W dużej misce wymieszać razem mąkę migdałową, pofiber (można zastąpić zmieloną łuską babki płesznik lub babki jajowatej), nasiona chia, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną i sól. W drugiej misce wymieszaj jajka, wanilię, syrop z błonnika, sok i otartą skórkę z cytryny.
Dodać suche składniki do mokrych i delikatnie wymieszaj. Na koniec dodać Włóż startą cukinię i jeszcze raz delikatnie mieszać za pomocą łyżki.
Przełożyć ciasto do przygotowanej formy do pieczenia. Ciasto powinno być w miarę gęste. Odstawić ciasto w formie na 10 minut. Nasiona chia i błonnik sprawią, że ciasto stężeje jeszcze bardziej.
Na wierzchu ułożyć plasterki cytryny i lekko docisnąć. Piec ciasto w nagrzanym piekarniku przez około 40-50 minut lub sprawdzić patyczkiem, czy ciasto jest upieczone w środku. Jeśli chleb zacznie się za szybko rumienić, przykryć folią i kontynuować pieczenie.
Odstawić chleb do całkowitego ostygnięcia w formie. Podzielić na 12 kawałków. Przechowywać chleb w lodówce w szczelnym pojemniku do tygodnia lub zamrozić.
Wartość energetyczna 1 porcji 261 kcal
Tłuszcze – 18 g
Białko – 9,0 g
Węglowodany – 4,0 g
Błonnik – 19 g
W czasie poszukiwania w sieci pożądanych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na ten temat, ale tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Chciałbym podziękować za Twoje działania. Koniecznie będę polecał to miejsce i regularnie wpadał, żeby zobaczyć nowe artykuły.