Jak zrobić dżem bez cukru? Wiadomo, cukier konserwuje i sprawia, że dżem jest gęsty. Słodziki jak erytrytol, stewia czy syrop z błonnika nie mają właściwości konserwujących, dlatego dżem bez cukru nie nadaje się do długotrwałego przechowywania w temperaturze pokojowej. Natomiast można go przechowywać w lodówce do miesiąca.
Właśnie miesiąc temu zrobiłam pierwszy, truskawkowy dżem niskowęglowodanowy, który świetnie smakuje do naleśników. Ja uwielbiam wędzony twaróg z dżemem truskawkowym. Dżemik zagęściłam nasionami chia. Według mnie jest to najlepszy sposób, ponieważ oprócz właściwości zagęszczających chia są również bardzo zdrowe i wysokoenergetyczne. Stąd taki dżem jest bardziej kaloryczny, bo zawiera tłuszcz i białko, które pochodzą z nasion chia. Jest w nim również sporo błonnika.
Dżem w wersji niskowęglowodanowej można zrobi z obojętnie jakich owoców, pod warunkiem, że są to owoce niskowęglowodanowe. Podobny dżem przyrządzam z malin. W sezonie można go zrobić z jagód, porzeczki lub jeżyn. Można również wykorzystać mrożone owoce jagodowe.
Truskawkowy dżem bez cukru
0,5 l
Składniki
400 g truskawek
3 łyżki nasion cha
50 ml syropu z błonnika
50 g erytrytolu
Przygotowanie
Z truskawek usunąć szypułki. Pokroić w kostkę. Mniejsze truskawki przekroić tylko na pół. Wrzuć do małego rondelka, wsypać erytrytol i wlać syrop z błonnika. Zagotować, zmniejszyć temperaturę i gotować wolno przez 10 minut. Do ugotowanego dżemu dodać nasiona chia. Wymieszać dżem i przelać do słoika i zamknąć. Zamknięty dżem przechowywać w lodówce do miesiąca. Otwarty dżem należy zjeść w przeciągu dwóch tygodni.
Wartość energetyczna całej porcji 323 kcal
Tłuszcze – 10 g
Białko – 12 g
Węglowodany – 35 g
Błonnik- 20 g