Otyłość wśród dzieci to narastający problem. Niektórzy twierdzą, że dzieci mają za mało ruchu i spędzają dużo czasu prze komputerem. Z drugiej strony pozostaje problem diety obfitującej w węglowodany. Czy LCHF dla dzieci to zdrowa dieta? Co rodzic może zrobić aby zmniejszyć ilość węglowodanów w codziennej diecie swojego dziecka?
LCHF dla dzieci
Zdrowe i bogate w substancje odżywcze posiłki to podstawa dobrego rozwoju dziecka. Wszystkie dzieci bez wyjątku czują się lepiej, kiedy jedzą mniej cukru, szybkich węglowodanów i mniej fast food.
Dzieci są jednak wrażliwe na zmiany, dlatego rodzicom czasami jest trudno przekonać swoje pociechy do nowości w codziennej diecie. Jak więc zachęcić dzieci do zdrowego jedzenia? Najlepiej przygotowywać takie posiłki, które dzieci najbardziej lubią ale modyfikować je tak aby zawierały jak najmniej węglowodanów, więcej biodostępnego białka i oczywiście więcej zdrowych kwasów tłuszczowych. LCHF dla dzieci to domowe jedzenie przygotowywane od podstaw z ekologicznych produktów, zawierające mięso, ryby, warzywa, niektóre owoce, nasiona, orzechy i zdrowe tłuszcze. Przygotowywanie posiłków dla dzieci wcale nie musi być skomplikowane.
LCHF dieta to dieta ograniczająca węglowodany. Praktycznie poza mięsem i tłuszczami węglowodany występują we wszystkich innych produktach. Tak więc stwierdzenie, że osoby na diecie LCHF nie jedzą węglowodanów jest po prostu błędne. Jedzą, ale wybierają te produkty, które zawierają jak najmniej cukru i szybkich węglowodanów i dlatego nic nie szkodzi na przeszkodzie aby takie same zasady wprowadzić dla dzieci. Dojrzewający organizm dziecka potrzebuje mnóstwo substancji odżywczych, witamin, minerałów, antyutleniaczy. Tylko ograniczenie cukru w diecie to już jest dieta niskowęglowodanowa.
LCHF menu dla dzieci
Posiłki dla dzieci powinny być pozbawione przetworzonych i wysokowęglowodanowych produktów. LCHF dieta stwarza dobre warunki rozwoju, zapobiega nadwadze, cukrzycy typu 2, próchnicy zębów, alergiom i innym schorzeniom. Poprzez low carb dietę dziecko przyswaja lepiej pokarm. Objawia to się lepszą koncentracją, humorem i energią. Układ immunologiczny działa o wiele lepiej.
Dzieci uczą się od rodziców. Jeśli rodzic sam jest dobrym przykładem i je zdrowe i wysokowartościowe posiłki to jest dobra szansa na to, że dziecko pójdzie w jego ślady. To co dziecko je od najmłodszych lat ma wpływ na jego późniejszy rozwój i zdrowie. Choroby chroniczne jak alergie czy przewlekłe zapalenia to nie choroby, które objawiają się przez noc. Stały wysoki poziom cukru, szybkich węglowodanów, rafinowanej żywności, niezdrowych tłuszczów sprzyja zapaleniom i zaburzeniom układu odpornościowego.
Mniej węglowodanów lepsze samopoczucie i zdrowie
Obniżenie ilości węglowodanów w diecie dziecka ma bardzo pozytywne aspekty na jego samopoczucia i zdrowia. Po pierwsze dziecko, które je posiłki bogate w odżywcze składniki bez zbędnych węglowodanów ma ustabilizowany poziom cukru we krwi. Dziecko funkcjonuje normalnie bez napadów złego humoru, jest pełne energii, a co najważniejsze nie narażone na powikłania immunologiczne z jakimi wiąże się obecna dieta.
Dzieci naprawdę nie potrzebuję takich ilości węglowodanów jakie w tej chwili jedzą. Często wynika to z niewiedzy rodziców, którzy myślą jedynie o cukrze rafinowanym, nie uwzględniają cukrów zawartych w jogurtach jak również skrobii czy innych cukrów złożonych. Zwykłe chrupki do mleka zawierają około 70% cukru.
Taka porcja cukru to dużo powyżej dziennej normy i nic dziwnego, że odkłada się w tkance tłuszczowej. Jeśli dziecko np. je bułkę posmarowaną masłem (niektórzy rodzice wybierają margaryny, które są syntetycznymi produktami) z kotletem z kurczaka, to bułka po prostu zapycha, a kotlet często pozostaje na talerzu niedojedzony, a powinno być odwrotnie. To kolejny dowód, że węglowodany przeszkadzają w spożywaniu wysokowartościowych produktów jakim są mięso, ryby, jaja, zielone warzywa i niektóre owoce. Poprzez usunięcie z diety dziecka makaronu, ryżu, ziemniaków i chleba po prostu robimy miejsce na posiłki zawierające świeże warzywa, mniej słodkie owoce, zdrowe kwasy tłuszczowe i dobrej jakości białko.
Dlaczego tłuszcze są ważne w diecie?
Zdrowe tłuszcze to największe źródło energii. Nasze dzieci potrzebują jej bardzo dużo. Nie wszystkim jednak wiadomo, że tłuszcze są potrzebne do syntezy wielu hormonów, rozwoju komórek nerwowych w mózgu i tkance nerwowej, pozytywnie regulują apetyt i są niezbędne jako rozpuszczalnik dla większości witamin. Kwasy tłuszczowe omega 3 są niezbędne do prawidłowego rozwoju wzroku i mózgu. Zdrowymi źródłami kwasów tłuszczowych są: oliwa z oliwek, prawdziwe masło, kokosowy olej, tłuste ryby, jajka, orzechy, nasiona i mięso.
Owoce i warzywa w diecie lchf
W LCHF dla dzieci węglowodany powinny głównie pochodzić z warzyw i w mniejszym stopniu z owoców. Warzywa i owoce powinny być spożywane w całości i jak najmniej poddane obróbce termicznej. Dobrą alternatywą są surówki, sałatki i woke warzywne. Warzywa i owoce zawierają sporo witamin, minerałów i antyutleniaczy. Owoce różnią się jednak od warzyw tym, że zawierają fruktozę. Jeśli zapotrzebowanie na energię nie jest zbyt duże, a posiłek obfituje w owoce to praktycznie cała fruktoza zostaje zmagazynowana w wątrobie i tkance tłuszczowej. Jest jednak różnica w jedzeniu całych owoców i w piciu soków. Jedna szklanka soku zawiera tyle samo cukru co jedna szklanka coca cola. Cały owoc jak pomarańcza oprócz cukru zwiera również błonnik, który przyspiesza trawienie. Picie soku nie zaspokaja głodu w ten sam sposób jak powolne jedzenie owoców. O napojach owocowych w ogóle nie warto wspominać. Ich podstawą jest cukier, substancje barwiące i smakowe.
Zboża i kasze – zdrowe czy niezdrowe
Zboża i kasze mają wysoką zawartość węglowodanów, które podczas trawienia ulegają przekształceniu w cukier (glukozę), tym samym powodując podwyższenie poziomu cukru we krwi oraz insuliny.
Często się słyszy, że produkty pełnoziarniste są zdrowe i zawierają dużo błonnika. Pomija się jednak fakt, że zboża nie mają tej samej wartości odżywczej jaką miały zboża uprawiane przez naszych przodków. Poza tym zboża i ich produkty stosuje się jako zamienniki tłuszczu. Jakim cudem odtłuszczony serek lub śmietana wciąż są gęste i kremowe? Tak, właśnie wszelkie zagęszczacze pochodzą z przetworzonych zbóż. Zbożem karmi się zwierzęta przed ubojem aby były tłuściejsze. Błonnik zawarty w warzywach, nasionach i orzechach w pełni rekompensuje utratę błonnika pochodzącego z produktów pełnoziarnistych.
Najwyższa pora pozbyć się wszystkich produktów zbożowych, zbędnych węglowodanów i fast food ze spiżarni i zacząć zachęcać dzieci do jedzenia warzyw, mięsa, orzechów, nasion i zdrowego tłuszczu. Warto uczyć dziecko od małego co jest dobre i zdrowe. Warto gotować z dzieckiem od małego. Dzieci uczą się szybko, kiedy pochwalone będą jeszcze bardziej zainteresowane zdrowym jedzeniem. To rodzice są idolami dla dzieci, więc dobry przykład jest jak najbardziej na miejscu. LCHF dieta dla dzieci jest jak najbardziej pożądana.
super, sama jestem na Keto od 9 miesięcy i chciałabym ograniczyć węglowodany moim dzieciom – ale szczerze nie wiem jak !! Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw skoro tego nie robiły do tej pory… co dać dziecku do szkoły zamiast kanapki?? co podać na kolację, jeśli dziecko ma ogólny problem z jedzeniem i to nie jest tak, że zamiast kromki zje leczo, albo sałatkę ?? Batoniki OK, to proste… płatki na śniadanie…można ograniczyć, ale co wtedy ?? Mam im na śniadanie podawać zamiennie jajecznicę i parówki ?? Mam milion pytań, a tak bardzo chciałabym by moje dzieci jadły mniej tego syfu… przecież wszystko ma węgle, nawet robione w domu naleśniki 🙁
Proszę spróbować smażyć omlety niskowęglowodanowe, naleśniki czy robić owsiankę bez owsianki, które są na blogu. Poza tym może Pani ograniczać dzieciom węglowodanowe produkty takie jak ziemniaki, chleb, ryż i kasze oraz makaron na korzyść więcej mięsa, ryb i jajek, aby się mogły przyzwyczaić. Dć w rękę kabanosa czy orzechy zamiast węglowodanowych wariantów.