niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaPrzepisyObiadokolacjaMakaron niskowęglowodanowy

Makaron niskowęglowodanowy

Jaki makaron wybrać, będąc na diecie lchf? Jest wiele możliwości. Można zrobić makaron warzywny np. makaron z cukinii znany jako zoodles. Innym fajnym przepisem na makaron lchf jest makaron z piekarnika. To makaron z trzech składników: jajek, kremowego serka i zmielonej łuski babki płesznik. Wyżej wymienione makarony to makarony niskowęglowodanowe domowej roboty.

W handlu można nabyć konjac shirataki. Bardzo lubię ten makaron, który przypomina nieco makaron ryżowy. Ostatnio natrafiłam na makaron niskowęglowodanowy, który kształtem, konsystencją i smakiem przypomina tradycyjny makaron. Zawiera on 60% mniej węglowodanów i 30% więcej błonnika. W 100 gramach makaronu znajduje 25 węglowodanów. Jest to znacznie mniej niż tradycyjnym makaronie, zwłaszcza, że jednym ze składników makaronu jest mąka durum.

Błonnik znajdujący się w makaronie pochodzi z nasion babki płesznik. Błonnik wspomaga trawienie, a więc ma pozytywny wpływ na odchudzanie. Jest węglowodanem ale nie prowokuje insuliny ponieważ nie jest trawiony w organizmie.

Wszystko jednak zależy od kompozycji posiłków i na ile węglowodanów możemy sobie pozwolić. Jeżeli dieta niskowęglowodanowa jest bardzo restrykcyjna jak dieta ketonowa to maksymalna ilość węglowodanów nie powinna przekroczyć 20 g węglowodanów dziennie. Ten makaron jest bardzo wydajny i pożywny. Na jedną porcję wystarczy 40 g makaronu. Będzie to zatem 10 gramów węglowodanów.

Makaron niskowęglowodanowy świetnie smakuje z sosem bolognese. Przepis na ten sos z mielonego mięsa i pomidorów jest prosty. Osobiście dodaję do niego mnóstwo parmezanu i oliwy, aby podwyższyć tłuszcz w daniu.

Bolognese w wersji niskowęglowodanowej

4 porcje

Składniki

400 g mielonego mięsa

300 g pomidorów krojonych z puszki

1 łyżka cebuli, drobno pokrojonej

2 łyżki masła

2 duże ząbki czosnku

1 łyżka pomidorowego przecieru

100 mięsnego bulionu

2 łyżki oliwy

1 łyżka świeżego oregano drobno pokrojonego

1 łyżeczka wędzonej papryki w proszku

1 łyżeczka czarnego pieprzu, grubo mielonego

sól do smaku

100 g parmezanu

160 g makaronu niskowęglowodanowego

Przygotowanie

Zeszklić cebulę i drobno pokrojony czosnek na maśle. Dodać mięso, przyprawy i oregano. Smażyć aż mięso przestanie być krwiste po czym dodać pomidory, przecier i bulion. Doprawić solą, wlać oliwę. Gotować sos przez 20 minut. Na koniec dodać połowę startego parmezanu i wymieszać sos.

Makaron ugotować w lekko osolonej wodzie i odcedzić. Dodać makaron do sosu, wymieszać. Resztę parmezanu pokroić w cienkie wióry i posypać danie przed jedzeniem.

Wartość energetyczna 1 porcji 567 kcal

Tłuszcze – 35 g

Białko – 41,5 g

Węglowodany – 15,5 g

Błonnik – 12,3 g

Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze