Jaki makaron wybrać, będąc na diecie lchf? Jest wiele możliwości. Można zrobić makaron warzywny np. makaron z cukinii znany jako zoodles. Innym fajnym przepisem na makaron lchf jest makaron z piekarnika. To makaron z trzech składników: jajek, kremowego serka i zmielonej łuski babki płesznik. Wyżej wymienione makarony to makarony niskowęglowodanowe domowej roboty.
W handlu można nabyć konjac shirataki. Bardzo lubię ten makaron, który przypomina nieco makaron ryżowy. Ostatnio natrafiłam na makaron niskowęglowodanowy, który kształtem, konsystencją i smakiem przypomina tradycyjny makaron. Zawiera on 60% mniej węglowodanów i 30% więcej błonnika. W 100 gramach makaronu znajduje 25 węglowodanów. Jest to znacznie mniej niż tradycyjnym makaronie, zwłaszcza, że jednym ze składników makaronu jest mąka durum.
Błonnik znajdujący się w makaronie pochodzi z nasion babki płesznik. Błonnik wspomaga trawienie, a więc ma pozytywny wpływ na odchudzanie. Jest węglowodanem ale nie prowokuje insuliny ponieważ nie jest trawiony w organizmie.
Wszystko jednak zależy od kompozycji posiłków i na ile węglowodanów możemy sobie pozwolić. Jeżeli dieta niskowęglowodanowa jest bardzo restrykcyjna jak dieta ketonowa to maksymalna ilość węglowodanów nie powinna przekroczyć 20 g węglowodanów dziennie. Ten makaron jest bardzo wydajny i pożywny. Na jedną porcję wystarczy 40 g makaronu. Będzie to zatem 10 gramów węglowodanów.
Makaron niskowęglowodanowy świetnie smakuje z sosem bolognese. Przepis na ten sos z mielonego mięsa i pomidorów jest prosty. Osobiście dodaję do niego mnóstwo parmezanu i oliwy, aby podwyższyć tłuszcz w daniu.
Bolognese w wersji niskowęglowodanowej
4 porcje
Składniki
400 g mielonego mięsa
300 g pomidorów krojonych z puszki
1 łyżka cebuli, drobno pokrojonej
2 łyżki masła
2 duże ząbki czosnku
1 łyżka pomidorowego przecieru
100 mięsnego bulionu
2 łyżki oliwy
1 łyżka świeżego oregano drobno pokrojonego
1 łyżeczka wędzonej papryki w proszku
1 łyżeczka czarnego pieprzu, grubo mielonego
sól do smaku
100 g parmezanu
160 g makaronu niskowęglowodanowego
Przygotowanie
Zeszklić cebulę i drobno pokrojony czosnek na maśle. Dodać mięso, przyprawy i oregano. Smażyć aż mięso przestanie być krwiste po czym dodać pomidory, przecier i bulion. Doprawić solą, wlać oliwę. Gotować sos przez 20 minut. Na koniec dodać połowę startego parmezanu i wymieszać sos.
Makaron ugotować w lekko osolonej wodzie i odcedzić. Dodać makaron do sosu, wymieszać. Resztę parmezanu pokroić w cienkie wióry i posypać danie przed jedzeniem.
Wartość energetyczna 1 porcji 567 kcal
Tłuszcze – 35 g
Białko – 41,5 g
Węglowodany – 15,5 g
Błonnik – 12,3 g