Dieta lchf to dieta niskowęglowodanowa, która jest powrotem do naturalnej, prawdziwej i minimalnie przetworzonej żywności. Niektórzy zwolennicy diety lchf nazywają ją dietą vintage. Na blogu jest wiele smacznych przepisów na pyszne śniadania, obiady i kolacje. Znajdziecie również wskazówki na temat lchf odżywiania i produktów, które najbardziej są wskazane w diecie ze względu na małą ilość węglowodanów.
Gotowanie powinno być przyjemnością. Lchf kuchnia nie jest wyjątkiem. Wymaga jednak znajomości na temat dozwolonych produktów żywieniowych, jak również praktycznego podejścia, a więc planowania posiłków. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek jak gotować i planować lchf posiłki, tak aby dieta funkcjonowała jak najlepiej.
LCHF wskazówki – ile należy jeść na diecie lchf?
Na diecie lchf nie liczymy kalorii i generalnie jemy wtedy, kiedy czujemy się głodni. Zawsze można pominąć śniadanie czy zamiast obiadu zjeść obiadokolację. Posiłki powinny w pełni zaspokoić głód.
Należy oczywiście pamiętać o tym, aby zawierały one wystarczającą ilość makroelementów w odpowiedniej proporcji. Wiele osób już po kilka dniach odczuwa szybką sytość i rezygnuje z jednego posiłku w ciągu dnia.
Jedz wtedy , kiedy odczuwasz głód
Ile kosztuje lchf dieta?
Wbrew pozorom lchf dieta nie jest drogą dietą, ponieważ dieta jest wysoko energetyczna i zaspokaja głód na długo. Z czasem jemy też coraz mniej. Wiadomo, że wraz ze spadkiem wagi zmniejsza zapotrzebowanie na kalorie. Mniej posiłków to więcej pieniędzy w portfelu. Poza tym dieta ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, więc i tu można zaoszczędzić na lekach i wizycie u lekarza.
Planowanie i gotowanie posiłków
Najlepiej gotować na zapas. Zamiast jednej porcji można przyrządzić dwie i zachować jedną na obiad następnego dnia. Wystarczy więc gotować co drugi dzień. Resztki można również zamrozić. Gulasze, zupy czy mięsne sosy to potrawy idealne do zamrożenia. Warto mieć jedzenie pod ręką, aby nie wrócić do starych nawyków.
Co jeść na diecie lchf?
Na blogu znajduje się wiele różnych i smacznych przepisów. Jeśli macie ulubione dania, to skupcie się jedynie na nich. Zatem jeśli lubicie jajecznicę lub kochacie mięso to możecie je jeść codziennie. Efekt będzie ten sam niezależnie czy macie w planie utratę nadwagi czy pozbycia się cukrzycy typu 2. Jaja i mięso to super jedzenie. Zawierają prawie wszystkie podstawowe witaminy, tłuszcze i białko i praktycznie żadnych węglowodanów.
Jedzcie podroby! Nerki wieprzowe lub cielęce są bogate w białko, żelazo i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach jak A, D, E i K oraz witaminy z grupy B, a nawet witaminę C. Bardziej popularna wątróbka to źródło witamin głównie witaminy B12, B3, B2 i B9 zwanej też kwasem foliowym. Inne witaminy występujące w wątróbce to witaminy: A, D i K. Na uwagę zasługuje fakt, że wątróbka zawiera bardzo dużo witaminy C i ważnych dla organizmu minerałów, głównie fosfor, potas i sód.
Przepisy lchf
Na portalu LCHF Dieta znajduje się około 400 przepisów z dużą różnorodnością składników, jak i smaków. Posiłki są urozmaicone, więc dieta nie jest nudna. Znajdziecie tutaj wiele prostych i smacznych przepisów, które sprzyjają chudnięciu i poprawiają zdrowie. Każdy przepis jest zaopatrzony w wartość energetyczną i odżywczą. Dlatego bardzo łatwo można monitorować ilość spożytych makroelementów. Na diecie lchf nie liczymy kalorii. Wartość energetyczna po prostu obrazuje jak kaloryczne są dania i jak mogą zaspokoić głód.
Korzystając z gotowych przepisów warto wybrać te ulubione i najłatwiejsze w przygotowaniu. Można je jeść tak często jak się chce – wynik będzie ten sam. LCHF wskazówki są przydatne dla osób, które chcą spróbować zmienić styl życia na zdrowszy, a przy tym zrzucić kilka kilogramów. W razie problemów można skorzystać z pomocy i zamówić plan diety dostosowany do indywidualnych potrzeb.